SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Brüksel’de kritik NATO zirvesi!

Brüksel’de kritik NATO zirvesi!
Bu haber Alper tarafından 11 Temmuz 2018 - 10:20 'de eklendi ve 193 kez görüntülendi.


Belçika’nın başkenti Brüksel bugün ve yarın NATO liderler zirvesine ev sahipliği yapacak. Zirveye 40 ülkenin devlet başkanlarının katılması bekleniyor. Zirve öncesinde ABD-AB geriliminin zirveye yansıma ihtimali endişe yaratırken, Trump’ın bir kez daha müttefefik ülkelerin savunma harcamalarını gündeme getirmesi bekleniyor. Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da yer alacak
Son yılların en kritik NATO zirvesi bugün Brüksel’de ittifakın yeni yapılan milyar dolarlık merkez karargahında toplanıyor.

İki gün sürecek zirveye ittifakta yer alan birçok ülkenin devlet başkanları katılacak. Zirve öncesinde ise G7’de yaşanan ABD-AB geriliminin rüzgarları esiyor.Zirveye 40 ülkenin devlet başkanlarının katılması bekleniyor. Bu 40 ülkenin içerisinde Finlandiya ve Afganistan gibi ittifakın içinde olmayan NATO ortakları da bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı zirvede, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak gibi isimler de yer alacak. Erdoğan ve bakanları taşıyan uçak sabah erken saatlerde Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan hareket ederek Brüksel’e doğru yola çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirve sırasında birçok liderle ikili görüşme yapması da bekleniyor. Erdoğan’ın ikili görüşme yapacağı isimlerden biri de ABD Başkanı Donald Trump olacak.

TRUMP’IN GÜNDEMİ ‘SAVUNMA HARCAMALARI’Brüksel’deki kritik zirveye damga vurması muhtemel isimlerden biri hiç şüphesiz ABD Başkanı Donald Trump. Geçtiğimiz ay Kanada’da yapılan G7 zirvesinde AB liderleriyle arasında soğuk rüzgarlar esen Trump, NATO zirvesi için yola çıkmadan önce de zirveyle ilgili tutumuna dair sinyaller verdi.

Trump sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bizim kendilerini savunmamızın beklendiği bazı NATO ülkeleri sadece yüzde 2’lik taahhütlerini yerine getirmemekle kalmıyor, aynı zamanda yıllardır yapmadıkları ödemeleri ihmal ediyorlar. ABD’ye geri ödeme yapacakları mı?” ifadelerine yer verdi.

Trump, göreve geldikten sonra yaptığı açıklamada, savunma harcamalarını NATO taahhütleri çerçevesinde gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2’si seviyesine çıkarmayan ülkelere, “Taahhütlerini yerine getirmeyenler var. Onlarla ilgilenilecek.” uyarısında bulunmuştu.

NATO üyeleri içinde özellikle Almanya’yı hedef alan Trump, bu ülkenin savunma katkılarındaki eksiklikleri gidererek NATO’daki liderlik rolünü göstermesi gerektiğini belirtmişti.

ZİRVE ÖNCESİ ÜZERİNDE ANLAŞILAN 5 KONUTrump’ın gündeminde NATO üyesi ülkelerin savunma harcamaları olsa da NATO diplomatlarının zirve öncesinde bazı konularda anlaşmaya vardıkları ve zirve sonrasında bunların açıklanacağı ifade edildi.

CNN’de yer alan habere göre, NATO zirvesi öncesinde anlaşmaya varılan 5 madde şu şekilde:

– NATO’nun herhangi bir çatışmaya daha hızlı bir şekilde asker sevk edebilme kapasitesini ve hazırlığını arttıracak adımlar atılması

– Irak’taki eğitim ve yardım görevinde NATO rolünün artırılması

– Siber güvenlik kapasitesinin arttırılması– Biri ABD, biri Almanya’da iki yeni NATO komutanlığının ilan edilmesi

– Harcamaları arttırma sözüne bağlılık

MÜTTEFİKLER NEDEN ENDİŞELİ?

Zirve öncesi Trump’ın ısrarla dile getirdiği talepler ve ittifaka bakış açısı, zirvede G7 zirvesinde benzer bir gerilim yaşanması endişesi yaratıyor.

BBC’ye göre bazı müttefik ülkeler, Trump’ın bu tutumunun ittifakın moralini bozacağı ve Putin’in ‘ajandasını ilerletmesinden’ endişe ediyor.

Ancak ABD’li bir yetkiliye göre, Trump zirvede bir NATO üyesine yapılan saldırının tüm ittifaka yapılmış olarak değerlendirileceğini öngören 5. maddeye yönelik ABD desteğinin altını çizecek. 


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home2/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı