SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Öğretmenin’de Sahtesi Varmış

Milli Eğitim Bakanlığı çok hızlı bir şekilde harekete geçti. Geçen haftalar da sahte diploma ile memur Ayşe S. İsimli kişiyi hatırlayacak olursanız. Bu vakanın ardında Milli Eğitim Bakanlığı da birçok kişinin diplomasın da doğruluk sorgulaması yapmaya başladı. Yapılan sorgulamada ise MEB tarafından 153 sahte öğretmen yakalandı.

Öğretmenin’de Sahtesi Varmış
Bu haber Toprak Çınar tarafından 15 Şubat 2017 - 11:30 'de eklendi ve 1.395 kez görüntülendi.

Ayşe S. İsimli kişinin sınav sonuç belgesinde sahte işlem yaparak Sağlık Bakanlığında Uzman memur olması gündeme geldiği günden bu yana Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan birçok öğretmenin diplomasında doğruluk araştırması yaptı. Sahte Diplomalar kamu kurumlarının kullanım bünyesine açılan ‘’Yüksek Öğretim Mezun Doğrulama ve Sorgulama Sistemi’’ ile birlikte tespit ediliyor. YÖK’ün geliştirmiş olduğu bu sisteme üniversitelerden tarafından şu ana kadar 8 milyon diploma sorgulaması yapıldı. YÖK bu programı kullanması için ise 22 kuruma izin vermiş durumda. Fakat TC Kimlik numarası üniversiteler bünyesinde 2003-2004 yıllarında kullanılması hasebi ile bu tarih öncesi diplomalarda doğruluk sorgulaması biraz zor olabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığının başlatmış olduğu bu sorgulama kapsamında ise şu ana kadar çıkan sayı bile tam bir fiyasko haberi olabilecek düzeyde. Tam olarak 153 sahte öğretmen tespit edildi. Bunların ise 109’u 2015 yılında 20’si 2014 2’si 2016 22’si ise 1994-2013 yılları arasında göreve başlamış durumda. Asıl dikkat çeken ise bu sayının 149’u lisans 3’ü yüksek lisans ve 1 kişinin de önlisans diplomasının sahte olduğu tespit edildi.
Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı