SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

EPDK’dan yeni doğalgaz düzenlemesi geliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğal gaz kesintilerinin insanları mağdur ettiği gerekçesiyle bazı durumlarda bu kesintilerin yapılmaması için yeni bir düzenlenme hazırlıyor. Yapılacak yeni değişiklikle birlikte 50 metreküplük kullanımın altında kalan borçlar için tüketicilerin doğal gaz hizmetleri sonlandırılmayacak. Haberin ayrıntıları konunun devamındadır.

EPDK’dan yeni doğalgaz düzenlemesi geliyor
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 19 Ocak 2017 - 19:37 'de eklendi ve 1.255 kez görüntülendi.

EPDK tarafından yeni hazırlanan düzenlemeyle birlikte 50 metreküp altında olan borçlar için doğal gaz kesilmeyecek. Bu yeni düzenleme ile birlikte tatil günleri insanların mağdur olmamaları için mesai saatlerinin son gününde de doğal gaz kesintisi yapılamayacak.Şu an için en geç 48 saat olarak uygulanmakta olan yeniden gaz verilmesi işleminin süresinin de yarı yarıya düşürülmesi ön görülmektedir. Böylelikle borcu ödenen abonelerin doğal gazları en geç 1 gün içinde tekrar açılmış olacak. Yapılacak değişiklik ile artık insanların uzun süreli mağduriyetlerinin önüne geçilmiş olunacak.

Doğal gaz dağıtım şirketlerinin web sitelerinde abonelerin şikayetlerini iletebileceği, kolay erişim sağlanabilen, başvuruların takip edilebileceği ve şikayet belgesinin yüklenebileceği şekilde tasarımlara yer verilmesi öngörülüyor.

Yapılan yeni düzenlemeye göre doğal gaz dağıtım şirketleri kendi abonelerinin sayısına göre yeterli görüldüğü kadar ücretsiz işlem yapılabilecek ödeme merkezleri kurmaları ya da böyle merkezler ile anlaşmaları gerekmektedir.Kendi tercihleriyle belli bedel karşılığı hizmet veren kuruluşlara ödeme yapma haklarını saklı tutan taslakla aboneler, BDDK’dan lisanslı ödeme merkezlerine ve benzeri yetkili kuruluşlara ödeme yapmak isterlerse, dağıtım şirketleri buna zorluk çıkaramayacak ve tekelleşmeye yol açacak davranışlarda bulunamayacak.

Dağıtım şirketleri , Ödeme merkezleri arasındaki rekabetin önüne geçecek hiç bir uygulama yapamayacaklar ve oluşacak rekabet ile tüketicilerin fayda sağlamasına olanak tanınacak.

Dağıtım şirketleri ödeme merkezleri arasında rekabeti engelleyici hiçbir faaliyette bulunamayacak ve oluşan rekabetten tüketicilerin faydalanması sağlanacak.Bu arada, bir doğalgaz abonesinin vefatı halinde mirasçıların feragatiyle abonelik, vefat eden abonenin eşine aktarılabilecek. Herhangi bir bedel ödenmeden aktarılabilecek abonelikle vatandaşlar gereksiz kırtasiye harcaması yapmayacak.

EPDK’nın internet sitesinde yayımlanarak görüşe açılacak düzenlemenin, sektör temsilcilerinin ve tüketicilerin görüşlerinin de alınmasından sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı