SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Küresel Kriz ve Türkiye’ye Yansımaları

2016 yılı Türkiye açısından hem siyasi hemde ekonomik açıdan iç ve dış konjektürün etkisi ile oldukça çalkantılı geçmiştir. Peki Türkiye ve dünya açısından zor geçen bir yılın ardından 2017 içerisinde nasıl bir tablo beklenmektedir?

Küresel Kriz ve Türkiye’ye Yansımaları
Bu haber Toprak Çınar tarafından 26 Ocak 2017 - 16:02 'de eklendi ve 331 kez görüntülendi.

Son iki yılın en güncel konu ve sorunlarının başında Suriye’deki iç savaş, Amerikan seçimleri, Rusya-Ukrayna Savaşı, küresel petrol fiyatları, FED’in faiz politikası, AB ve İngiltere ilişkileri gelmektedir. Dolayısıyla dünyada var olan küresel boyuttaki ekonomik ve politik krizler bu konular etrafında şekillenmektedir.2000’li yılların ardından güçlü ekonomiye geçen Türkiye, kalıcı ve devamlı büyüme için dış ticareti arttırmanın yoluna gitmiştir. Hem ihracat hem ithalatın artması ile AB ve AB dışı pazarlarla yakın ilişkiler içerisine giren Türkiye, cari açık sorunu ile karşı karşıya gelmiştir. Cari açığın finansmanı olan döviz kuru büyük önem kazanırken döviz kurlarında meydana gelen aşırı yükselmeler özellikle son yılda Türkiye’nin elini zorlamaktadır. Bir yandan siyasi sorunlar, diğer yandan terör olayları, biryandan da uluslararası baskı 2015-2016 yıllarının beklenenden daha düşük performansla geçmesine neden olmuştur. Peki hal Türkiye’de böyle iken dünyada 2017 yılı için beklentiler nasıldır? ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’un politik mesajları dünyayı dize getirecek planların atılacağını göstermektedir. Rusya ve ABD’nin Suriye konusunda çıkmaza girmeleri biryandan Çin , İran ve AB ülkelerini tehdit ederken diğer yandan da olası bir savaşın kapısını aramalaktadır. Son günlerde Suriye üzerinde varılması planlanan ateşkes ve barış anlaşmalarına yönelik çalışmalar hızlansada görünen o ki bu konuda kesin çözüm oldukça uzakta seyretmektedir. Rusya’nın Ukrayna ve Suriye üzerindeki geri adım atmayan tavırları, Orta Doğu’dan AB’ye doğru akan göçmen krizi, ABD’nin faiz ve Orta Doğu politikası hem Türkiye’nin gücünü etkilerken hem de dünya genelinde global sorunların çıkmasına neden olmaktadır. Bunun yanında 2014 yılından itibaren uluslararası petrol fiyatlarının %50’den fazla düşmesi Türkiye gibi enerji, petrol ithal eden ülkelerin elini güçlendirse de Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt gibi ekonomileri petrole dayanan güçlü ekonomileride darboğaza sokmaktadır.

Sonuç olarak dünya üçüncü bir küresel savaşın içerisine doğru çekilmektedir. Son iki yıl özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler açısından sorunlarla geçmiştir. 2017 ve gelecek yıllar açısından da aynı tablonun oluşacağı ortadadır. Dünyada var olan mevcut sorunlara çözüm bulunmadığı sürece hem Türkiye hemde dünya genelinde global krizler etkisini sürdürecektir.
Anahtar Kelimeler: Küresel Kriz, döviz kurları, Dış Ticaret.
Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı