SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Kaçak yollarla ülkeye giren lüks araçlara el konuldu

Gümrük ekipleri yurda kaçak olarak sokulmaya çalışılan, Porsche, Mercedes ve BMW gibi oldukça iyi modellerin yer aldığı yaklaşık olarak piyasa değeri 240 milyon TL olan 11 bin araca el konuldu. Tüm detaylar haberimizde…

Kaçak yollarla ülkeye giren lüks araçlara el konuldu
Bu haber Arda Barış Yıldız tarafından 22 Ocak 2017 - 17:31 'de eklendi ve 1.283 kez görüntülendi.

Gümrük muhafaza ekipleri, geçen sene düzenlemiş oldukları bir çok operasyon sonucunda, Porsche, Mercedes ve BMW gibi oldukça pahalı ve lüks modellerin yer aldığı yaklaşık olarak piyasa değerleri 40 milyon lirayı aşan 11 bin araca el koydu. AA muhabirinin yapmış olduğu bir çok araştırma sonucunda edinmiş olduğu bilgilere göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı gümrük muhafaza ekiplerinin, ülkeye yasal olmayan bir şekilde sokulup satılan malzemelerin önüne geçmek amacıyla hız kesmeden çalıştıklarını dile getirdi.  Muhafaza ekiplerinin geçtiğimiz yıl içerisinde yapmış olduğu bir çok denetim ve baskında aralarında çok lüks otomobillerin yer aldığı ve bu araçların piyasa değerinin yaklaşık olarak 237 milyon liradan fazla olduğu söylendi. Bu el konulan araçların sahiplerine yaklaşık olarak 33 milyon 371 bin değerinde bir ceza verildi.En Çok  Kaçak Araç Gürcistan ve Bulgaristan’dan!

Ülkemize sokulmak istenen bir çok kaçak aracın  Gürcistan ve Bulgaristan sınır kapılarından giriş yapılmasına çalışıldığı tespit edildi. El konulan bir çok araca bakıldığı zaman bu araçların bir çoğu bu ve geçen yılın en lüks modelleri. Ayrıca bu otomobiller haricinde  cip olarak bilinen büyük, otomobilden yüksek ve genellikle dört çeker SUV araçlarda ele geçirilenler arasında. Araçların ülkemizde sadece ikinci el fiyatına satıldığı ifade edildi.

Yasal Süreç Neler Öngörüyor?Yasal olmadığı halde ülkemizde yurtdışı ülkelerden araç vb şeyleri sokmaya çalışan kişiler için 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na veya 4458 Sayılı Gümrük Kanunu’na göre gerekli olan işlemler yapılmakta. Yapılan işlemlerin sonucunda bir çok kişiye  idari para cezası verilirken, bazı istisna durumlarda adli makamın izni olması şartıyla araç alınarak satışa sunulabiliyor.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı