SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

SGK Çalışan Anneye 1500 TL Maaş Ödeyecek

SGK Çalışan Anneye 1500 TL Maaş Ödeyecek
Bu haber Ahmet Yaman tarafından 20 Ocak 2017 - 19:00 'de eklendi ve 365 kez görüntülendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ankara ve İstanbul’da “Çalışan annelere bakıcı desteği” kapsamında toplam 5 bin anneye ayda bin 500 liraya kadar yardımda bulunacağı açıklamasını yaptı. Bu destekten, sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırmaları durumunda 0 ile 2 yaş arası çocuğu olan çalışan veya çalışmaya başlayacak olan işçi statüsündeki anneler yaralanabilecek.AB ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen, SGK tarafından yürütülen “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi”ne Ankara ve İstanbul’un da dahil edildiği belirtildi. .

İzmir, Bursa ve Antalya’da 2015 senesinde uygulanan projeden 6 bin 755 anne ve 8 bin 418 çocuk bakıcısı yararlanırken, toplamda 15 milyon € hibe dağıtıldı.

Projenin bu üç kentteki başarısından sonra Ankara’da bin 500, İstanbul’da 3 bin 500 olmak üzere, toplam 5 bin annenin daha faydalanabilmesine karar verildi.

Sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırmaları halinde 0 ila 2 yaş arası çocuğu olan çalışan ya da çalışmaya başlayacak işçi statüsündeki annelerin yararlanabileceği destekle, şartları karşılayan annelere yaklaşık olarak bin 200 lira para verilecek. Şartları karşılayan annenin engelli bir çocuğunun olması ya da çocuğuyla tek ebeveyn olarak yaşaması halinde destek yaklaşık olarak bin 500 liraya kadar çıkacak.Ankara ve İstanbul için ön kayıtlar “www.sgk.gov.tr” ve “www.evdecocukbakimi.net” web adreslerinden, kesin kayıtlar ise Ankara ve İstanbul İl Müdürlüklerinde kurulan kayıt ofislerinden alınmaya başlanacak.

Projeden yararlanmak isteyen annelerde aranan şartlar şunlar: “Başvuru tarihi itibariyle 0-24 ay aralığında çocuk sahibi olması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, bir işverenin yanında SGK’lı işçi statüsünde sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olması, İstanbul ve Ankara’da çocuğuyla aynı evde ikamet etmesi, analık izin süresini geçirmiş olması, son bir yıldaki ortalama brüt ücreti asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmaması, çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında kendisi veya eşi açısından birinci derecede akrabalık ilişkisi olmaması (çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar akrabalık ilişkisi bulunmaması), proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmaması, en geç kesin kayıt tarihi itibarıyla sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmesi.” En önemli şart ise Çocuk bakıcılarının birinci derece akrabası olmaması gerekiyor.
Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı