SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Tapudaki Satış Sürecinin Hızlanacağı Açıklandı

Tapu ile Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tarafından, uzun ve de zorlu bürokratik süreçler sebebiyle vatandaşlarda mağduriyete sebep olan ”veraset ile intikal vergisi” ilişiğini kesme uygulamasına yönelik özel bir çalışma başlatıldığı açıklandı.

Tapudaki Satış Sürecinin Hızlanacağı Açıklandı
Bu haber Vedat Soylu tarafından 21 Şubat 2017 - 20:15 'de eklendi ve 313 kez görüntülendi.

Tapu ile Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tarafından, uzun ve de zorlu bürokratik süreçler sebebiyle vatandaşlarda mağduriyete sebep olan ”veraset ile intikal vergisi” ilişiğini kesme uygulamasına yönelik özel bir çalışma başlatıldığı açıklandı. Gerçekleştirilmiş olan planlamada, ilişik kesme süreci hiç bir şekilde beklenilmeden tapuda yer alan satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi ön görülmekte.Veraset ile intikal vergisi ilişik kesme yazıları alınmadan tapu işlemlerinin yapılamıyor olması ve de bu uygulamanın çok uzun süreçler sebebiyle vatandaşlarda mağduriyete sebep olması sebebiyle tapu müdürlüklerine çok fazla sayıda şikayet ulaşmış olduğu öğrenildi. Vatandaşların isteklerini dikkate almış olan bürokratlar, konu ile alakalı Maliye Bakanlığı’yla resmi bazı görüşmelere de başladılar.

Maliye Bakanlığı ile gerçekleştirilecek olan görüşmelerin sonrasında son şekli verilecek bu çalışmaya göre, veraset ile intikal ilişiğinin yazısı istenilmeden tapu işlemlerinin yapılabilecek bir durumda olması, işlemin bitiminde ise tapu müdürlüklerinin tarafından bu konuda Maliye’ye bir bildirimde bulunuyor olması, veraset ile intikal vergisinin yönünde işlemlerin Maliye tarafından devam ettirilecek olması öngörülüyor.

Çalışmanın yaşama geçmesinin halinde milyonlarca sayıdaki vatandaşın hem maddi hem ise manevi açıdan yıpranmış olduğu uygulama da sona ermiş olacak.Mevcut uygulama ile birlikte Maliye Bakanlığı üstünden veraset ve de intikal ilişik kesme yazısının alınacak olması mecburi olduğundan dolayı bu yazı olmadan tapu içerisinde intikal ve de sonrası satış gibi işlemler yapılamamakta.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA