SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Torba Tasarısı TBMM’de!

Milyonların beklediği torba tasarısının Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta kabul edilmesi bekleniyor.

Torba Tasarısı TBMM’de!
Bu haber Arda Barış Yıldız tarafından 21 Şubat 2017 - 19:28 'de eklendi ve 355 kez görüntülendi.

Milyonların beklediği torba tasarısının Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta kabul edilmesi bekleniyor. Genel Sağlık Sigortası primi ödeyen 4.2 milyon kişiye ve vergisini düzenli yatıranlara indirim, işyerini kapatan esnafa da işsizlik maaşı gelecek.Yeni gelecek olan torba yasaya göre Vergisini düzenli ödeyen mükellefe yüzde 5 indirim yapılması ve Esnaf Ahilik Fonu kurulması ile ilgili tasarı Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifin görüşmeleri sırasında verilen önergelerle yeni maddeler eklendi. Çiftçinin Ziraat Bankası ve kooperatiflere olan borçları ile TEDAŞ’a olan sulama borçları yeniden yapılandırma kapsamına alındı. Yasa teklifinin gelecek hafta kanunlaştırılması bekleniyor.

Torba yasaya göre işyeri ve konutların, bedelinin yurt dışından getirilecek döviz olarak ödenmesi şartıyla Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kurumlara ilk satışı KDV’den istisna olacak. Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak.Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Esnaf Ahilik Sandığı ile, zor duruma düşerek işyerinin kapatılması veya iflas edilmesi durumunda 10 aya varan işsizlik maaşı verilecek. 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olanlara 180 gün, 900 gün faaliyetini sürdürenlere 240 gün, bin 80 gün faaliyetini sürdürenlere 300 gün süreyle Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği verilecek. Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödeyen 4.2 milyon kişinin primi düşecek. Gelir seviyesine göre her ay 71,10, 213,30 ve 426,6 lira şeklinde ödenen 3 ayrı prim tarih oluyor, tek prim dönemine geçiliyor. bu prim de 53,32 lira olacak. Geçmişe ilişkin GSS prim borçlarına da yapılandırma imkanı sağlanacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA