SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim
oyun kodu satın al steam cüzdan kodu wow azeroth fifa cdkey wow prepaid lol rp satın al

TZOB Başkanı Bayraktar’dan ‘palm yağı’ açıklaması

TZOB Başkanı Bayraktar’dan ‘palm yağı’ açıklaması
Bu haber Mustafa Deniz tarafından 20 Ocak 2017 - 19:41 'de eklendi ve 248 kez görüntülendi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’de 2015’te kullanılan bitkisel yağlar içinde ayçiçeği yağının 1 milyon 418 bin tonla birinci, palm yağının ise 710 bin tonla ikinci sırada yer aldığını açıkladı.Bayraktar, ülkemizdeki bitkisel yağ üretiminin temel ham maddesi olan yağlı tohum imalatının hızlı bir şekilde artırılması ve bu alandaki açığın kapatılması gerektiğini vurguladı.

Şemsi Bayraktar, palm yağının gıda sanayinde genellikle margarin üretiminde, unlu mamuller, pasta, çikolata, dondurma ve benzeri ürünlerde, kızartmalık yağ olarak restoranlarda kullanıldığına vurgu yaparak, “Kozmetik sektöründe de şampuan, sabun, cilt losyonları gibi ürünlerin üretiminde palm yağı kullanılmaktadır. Dünya sıvı yağ üretiminin yüzde 34,5’ini palm yağının oluşturması dünyada oldukça fazla kullanılan bir ürün olduğunu gösteriyor. 2016’da üretilen 64 milyon 500 bin ton palm yağının 47 milyon 485 bin tonu ihraç edildi. Son 5 yılda dünya palm yağı üretimi yüzde 14,4 oranında arttı” dedi.Türkiye’de, 2015 yılında kullanılan 710 bin ton palm yağının yüzde 79’unun margarin, yüzde 5,1’inin sıvı yağ üretiminde, yüzde 15,9’unun gıda, yem, boya gibi diğer alanlarda tüketildiğin söyleyen Bayraktar, “Palm yağının 445 bin tonu margarin üretiminde 113 bin tonu gıda, yem, boya gibi diğer alanlarda, 35 bin tonu da sıvı yağ tüketiminde kullanıldı. Geri kalan 117 bin tonun 116 bin tonu margarin ihracatına, bin tonu ise sıvı yağ ihracatına gitti” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA