SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Anayasa Değişikliği Kanunu Resmi Olarak Yayınlandı

Anayasa Değişikliği kanunu resmi olarak bu gün gazetede yayınlandı. Halk oyuna sunulacak olan anayasa değişikliği kanununa yönelik olarak değişiklik yapılacak olan maddeler ve bu maddelerin yeni hali yani halkın onaylaması sonucu yasa olacak olan hali resmi gazetede yayınlandı.

Anayasa Değişikliği Kanunu Resmi Olarak Yayınlandı
Bu haber Toprak Çınar tarafından 11 Şubat 2017 - 14:44 'de eklendi ve 494 kez görüntülendi.

Anaysa Değişikliği maddeleri halkoyuna sunulurken aynı zamanda şeffaf ve anlaşılabilir hale getirilerek sunuldu gerekçe ise sonuçta halk buna karar verecek ve anlaması gerekir ifadeleri kullanıldı. Buna göre şu anda 550 olan milletvekili sayısı 600 olarak değişecek. Günümüzde uygulanan milletvekili seçilebilme yaşı 25 iken değişiklik sonucunda bu yaş 18 olarak değişecek. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı 5 yılda bir yine aynı gün yapılacak ve süresi dolmuş olan milletvekili tekrar aday olabilme hakkı kazanacak. Buna göre TBMM üye tam sayısının 5 te 3 çoğunluğu isteği ve kararı ile birlikte seçimler tekrar edilebilecek. Eğer ki Cumhurbaşkanı bir suç ile suçlanırsa TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğu ile birlikte alınacak kararla Cumhurbaşkanı hakkında soruşturma yapılabilecek.Cumhurbaşkanı ve bakanlar ancak Cumhurbaşkanı isteği ile atanabilecek ve bu sayede Cumhurbaşkanı yardımcısını ve bakanları kendi isteği ile seçecek. Bakanların seçilmesi değil aynı zamanda bakanlıkların kurulması ve kaldırılması taşra ve ilçe teşkilatları Cumhurbaşkanı kararnamesi ile değişecek veya kurulacak. Eğer Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesine karar verirse TBMM gene seçimleri ve Cumhurbaşkanı Seçimi tekrar yapılacak.

Seçim günü olarak 16 Nisan 2017 tarihi de dün açıklandı.
Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı