SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim
oyun kodu satın al steam cüzdan kodu wow azeroth fifa cdkey wow prepaid lol rp satın al

CIA 12 Mart Muhtırası’nı biliyormuş

12 mart 1971 yılında ordu tarafından dönemin hükümetine verilen muhtıranın CIA tarafından bilindiği 25 yıl sonra açıklanan belgelerle ortaya çıktı. Ayrıntılar haberin devamında…

CIA 12 Mart Muhtırası’nı biliyormuş
Bu haber Ahmet Yaman tarafından 20 Ocak 2017 - 20:07 'de eklendi ve 294 kez görüntülendi.

Aradan geçen 25 yılın ardından artık gizlilik özelliği kalmayan belgeler CIA tarafından internet erişimine açıldı. Açılan belgeler arasında ise 12 mart muhtırası ile ilgili olan belge dikkatlerden kaçmadı. Yayınlanan belgeye göre CIA ordu tarafından hükümete muhtıra verilebileceğinin istihbaratını 1 gün önce almış.CIA, üzerinden en az 25 sene geçen ve gizlilik özelliği kalmayan belgelerini web üzerinden erişime açmıştı. Bu belgeler içerisinde bulunan 11 Mart 1971 tarihli “gizli” damgalı istihbarat bülteninin “Türkiye” kategorisinde, dönemin TSK komuta kademesinin “24 saat içerisinde hükümete müdahale edilebilir” ifadesinin bulunduğu fark edildi.

Belgenin Türkiye başlığında şu ifadelere yer verilmiş: “Ordunun üst komuta kademesi, kötüleşen siyasi duruma doğrudan ya da sivil yönetim görünümünde 24 saat içinde müdahale edebilir. Ordunun müdahale edeceğine dair artık soru işareti bulunmuyor ancak müdahalenin şekli ne olacak…” Bu cümlenin devamı gizlenmiş ve sonraki satır ise şu şekilde devam ediyor:

“Silahlı Kuvvetlerin ne tür özel tedbirler alması gerektiğine dair karar, Silahlı Kuvvetler komuta konseyinin dün Ankara’daki toplantısında alınacaktı.” Yine bu satırın devamı da gizlenmiş durumda.

CIA’in paylaştığı belgelerde yine dönemin Abd başkanı Richard Nixon’a sunulan Türkiye ile ilgili notların da kapatıldığı görülüyor.12 Mart 1971 tarihinde Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç ve kuvvet komutanlarının imzaladığı muhtıra TRT aracılığıyla duyurulmuş, bunun yanı sıra dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Senato ve TBMM’ye gönderilmişti. Hükümetin ve parlamentonun ülkeyi “anarşi, kardeş kavgası, sosyal ve ekonomik huzursuzluklar içine soktuğu” iddia edilen, bu nedenle yeni bir hükümet kurulmasının istendiği muhtırada, bunun olmaması halinde TSK’nın yönetime el koyacağı vurgulanmıştı.

Yayınlanan bu muhtıradan sonra dönemin başbakanı Süleyman Demirel ve Bakanlar Kurulu tepki göstererek istifa etmişlerdi.HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA