SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Irak Ordusu Musul’da!

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Musul’un batı yakasını IŞİD’den kurtarmaya yönelik operasyonun başladığını açıkladı.

Irak Ordusu Musul’da!
Bu haber Arda Barış Yıldız tarafından 19 Şubat 2017 - 20:52 'de eklendi ve 433 kez görüntülendi.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Musul’un batı yakasını IŞİD’den kurtarmaya yönelik operasyonun başladığını açıkladı.Irak ordusu Musul operasyonu kapsamında kente batı yakasından girmeye başladı. Son dakika gelişmesini Irak Başbakanlığı duyurdu.17 Ekim’de başlayan Musul operasyonunda kentin Doğu yakası geçtiğimiz hafta DEAŞ’tan tamamen temizlenmişti. Terör örgütü 2016’nın son günlerinden bu yana kentte tamamen kuşatılmış durumda.Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan ve Başkomutan Haydar el İbadi, Musul’un Eymen (batı) yakasının kurtarılmasına yönelik askeri operasyon için düğmeye bastı” ifadesine yer verildi. Başbakan İbadi, Musul’da ‘önceliklerinin toprak değil insanların kurtarılması’ olduğunu kaydetti.

Öte yandan bu sabah saatlerinde Irak Savunma Bakanlığı’na bağlı Savaş Medya Ağı tarafından yapılan son açıklamada, “Irak federal polis güçleri, Kentıra ve Abyad köylerini DEAŞ’ın elinden kurtarıp, buraya Irak bayrağı astı” ifadesi kullanıldı. Açıklamada kurtarılan köylerin Musul-Bağdat kara yolu üzerinde yer aldığı kaydedildi. Musul’un batı yakasının geri alınması için sabahın erken saatlerinde başlatılan operasyonda şimdiye kadar 8 köy ve bir elektrik santralinde kontrol sağlandı.Askeri kaynaklar, doğu yakasında kontrolün tamamen sağlanmasının ardından batı bölgelerini geri almak için icra edilen operasyona 3 cepheden başlandığını, Irak ordusunun kuzeyden, federal polis güçlerinin güneyden, İran destekli Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin ise batıdan destek verdiğini aktardı.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı