SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Ne Zamandı Mehter

TRT kanalının yeni bir dizi olarak tanıttığı ve uzun zamandır tarih severlerin sabırsızlıkla beklediği Payitaht İstanbul Filmi beklenileni veremedi. Bu konu hakkında bir eleştiri ise Murat Bardakçı’dan geldi.

Ne Zamandı Mehter
Bu haber Toprak Çınar tarafından 01 Mart 2017 - 7:13 'de eklendi ve 330 kez görüntülendi.

Murat Bardakçı filmin Cuma Selamlığı ile başlayan gidişinden başlayarak orada verilen mehter ve daha sonrasında çalınan zurnalarla ve nakkarelerle ilgili olarak o devirde nerde mehter yazısı ile eleştiride bulundu.Sadece bunlar değil aynı zamanda birçok yerde hatası olan dizinin Muhteşem Yüzyıl gibi bir hüsran ile karşılaşması nerede ise an meselesi cümlelerine yer verdi.  Tarihi dizlerin her zaman faydalı olduğunu ve tarih hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşlara biraz olsun bilgi verdiğini de dile getiren Bardakçı aynı zamanda tarihi bir dizi çekmenin de çok zor olduğunu vurguladı. Örneğin Muhteşem Yüzyıl Filminde olduğu gibi o dönemde yaşamış olan fakat halk içinde bilmediği birçok isim hakkında bilgi sahibi olursunuz. Fakat tarihi bir dizide yaşanmış olaylar hakkında herhangi bir kaydırma yapmanız da bir yere kadar kabul edilebilir derken aynı zamanda İngiliz filmi olan Tudors’u örnek vererek onda dahi birçok yanlışın olduğunu dile getirdi.

Bardakçı özellikle Payitaht Osmanlı filminde ki mehteran bölümünü eleştirirken birçok yerde de hata olduğunu dile getirdi fakat en dikkat çekici detayında bu olduğunu vurguladı. Ve bu detayı O devirde Nerde Mehter yazısı ile eleştirdi.
Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı