SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Tüik 2016 yılı Türk Aile yapısı ve Evlilik yaşı oranlarını yayınladı

Tüik 2016 raporuna göre Türk aile yapısında Çocukların bakımını kimler üstleniyor, kreş ve anaokuluna bırakılan çocukların oranları ne durumda, insanlar bakıcılara güveniyor mu, Türk ailelerinde ortalama evlilik yaşı kaç oldu sorularının yanıtlarını haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Tüik 2016 yılı Türk Aile yapısı ve Evlilik yaşı oranlarını yayınladı
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 19 Ocak 2017 - 20:16 'de eklendi ve 495 kez görüntülendi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2016 yılında Türk Aile yapısı ile ilgili paylaştığı rapora göre Türk Ailelerinin %86’sında 5 yaşın altındaki çocukların gündüz bakımlarını anneler yerine getirdi. Bu oranı % 7,4 ile anneanne ve babaanne takip etti. Çocuklarının bakımını kreş ya da ana okullarında yaptıran ailelerin oranı ise %2,8 olarak göze çarpıyor. Çocuklarını bakıcılara emanet eden ailelerin oranı ise %1,5 olarak son sırada yer aldı.Rapora göre evlerdeki boya/badana dışındaki ev işlerini genellikle aynı kişinin yaptığı ortaya çıkıyor. Bu işlerden en çok göze çarpanlar ise %98 sofranın hazırlanması ve toplanması, %97,8 akşam çayın demlenip servisinin yapılması ve %97,5 bulaşıkların yıkanması ya da bulaşık makinesine yerleştirilmesi olduğu görüldü.

Evlerde genellikle ücretli olarak yaptırılan işler %38,1 boya/badana, %11,3 küçük bakım ve onarım ile %4,7 ev temizliği olduğu görülüyor.

Tüik 2016 raporuna göre aileler en çok hafta sonlarında ve akşam yemeklerinde bir araya gelebiliyorlar. Bu oranlar ise hafta içinde % 78,2, hafta sonunda ise %83,1 oldu. Bunları ise sabah kahvaltısı ile öğle yemeği takip etti. Özellikle hafta sonlarında öğle yemeklerinde bir arada olmanın daha yüksek olduğu görüldü.Tüik’in evlilik ile ilgili paylaştığı raporlara göre ilk evlilikler genellikle 20-24 yaş aralığında yapılıyor. %37,5 olan bu yaş grubunu ise %21,2 ile 25-20 ve %17,9 ile de 18 yaş öncesi takip etti. Raporda dikkat çeken ayrıntı ise hala 5 kişiden biri 18 yaşın altında iken evleniyor.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı