SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Yüksekdağ’ın Milletvekilliği Düşürüldü !

HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ’ın, milletvekilliği düştü.

Yüksekdağ’ın Milletvekilliği Düşürüldü !
Bu haber Arda Barış Yıldız tarafından 21 Şubat 2017 - 19:32 'de eklendi ve 489 kez görüntülendi.

HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ’ın, milletvekilliği düştü. TBMM Genel Kurulunda, grup önerilerinin görüşmelerine geçilmeden önce Başbakanlık tezkeresi okundu.HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekili seçilmeden önce hakkında açılan bir davada verilen mahkumiyet kararının Yargıtay tarafından onanmasının ardından bugün önemli bir gelişme yaşandı. Yüksekdağ hakkındaki karar, Başbakanlık tezkeresi olarak Meclis’e gönderildi. Kararın Meclis’te okunmasının ardından Yüksekdağ’ın vekilliği düşürüldü. Karar TBMM’nin resmi sitesinde ‘Anayasaya göre milletvekilliğinin düşmesi’ olarak yayınlandı. HDP’li diğer vekiller hakkında da benzer bir yol izleneceği belirtiliyor.

Figen Yüksekdağ’ın daha önce yargılandığı ve kesinleşmiş hükmü bulunduğu için, Meclis’te okunan tezkere sonrası vekilliği düştü. HDP’liler bu tezkereden haberleri olmadığı gerekçesiyle itiraz etti. Meclis Genel Kurulu’na ara verildi. TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, partilerin grup başkanvekillerini toplantıya çağrıldı.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, bu kararın kendileri için yok hükmünde olduğunu savunarak, “Okunan kararın savcıları, hakimleri şu anda içeride. Teröristlerin arkasına sığınmış iktidarın kararı, yargı kararı olamaz.” dedi. HDP’li milletvekillerinin tepkisi üzerine, Bahçekapılı, grup başkanvekillerini toplantıya çağırarak birleşime ara verdi.Anayasaya göre, milletvekili seçilmeye engel bir suça ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı TBMM Genel Kurulunda okunan üyenin milletvekilliği, oylamaya gerek kalmaksızın düşmüş oluyor.  Anayasa’nın 84’üncü maddesine göre Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği düşürüldü.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı