15 Haziran 2021

Bakan Koca ve Uğur Şahin birlikte açıkladı: 4 ayda 120 milyon doz Alman aşısı gelecek

2 min read

Koronavirüs Bilim Kurulu toplandı. Toplantıya BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin de katıldı. Toplantı sonrası birlikte açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Şahin, 120 milyon doz BioNTech aşısı için anlaşma yapıldığını duyurdu. Buna göre 120 milyon doz aşının dört ayda tamamlanması bekleniyor. Bakan Koca ayrıca, iki buçuk ay sonra günlük vaka sayısının bugün 10 binin altına düştüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında, günlük Covid-19 vaka sayısının 10 binin altına indiğini, düşüşün devam edeceğini öngördüklerini belirtti. Koca, toplantıya, BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin de video konferansla katıldığını söyledi. BioNTech aşısı için ilk anlaşmanın 27 Aralık 2020’de yapıldığını hatırlatan Koca, bu süreçte Şahin ile haftada en az iki kere telefonla görüştüklerini dile getirdi.

Bakan Koca, 1 milyon dozla başlayan tedarik sürecinde şu an itibarıyla toplam 120 milyon dozluk anlaşma imzalandığını bildirerek, “120 milyon dozluk anlaşma sizlerin yoğun gayret, efor ve çabanızla imzalanmış oldu” dedi. Fahrettin Koca, daha sonra anlaşmanın tedarik aşamasını anlatması için sözü Şahin’e verdi. Şahin, toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye’ye BioNTech aşılarının ulaştırılması konusunda Bakan Koca’yla aralıktan beri sürekli iletişim halinde olduklarını anlattı. Türkiye’ye toplam 120 milyon doz BioNTech aşısının ulaştırılması için anlaşmanın imzalanmasından mutluluk duyduğunu söyleyen Şahin, “Türkiye’ye haziran ayının sonuna kadar 30 milyon doz getirmek istiyoruz. Temmuz, ağustos ve eylül ayında tamamıyla 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz” dedi. Şahin, bu konuda son iki haftadır ekiplerin yoğun şekilde çalıştığını belirterek, “Allah’ın izniyle aşıları zamanında Türkiye’ye getireceğiz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.