SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Hamilelikte Bilinçsiz Sporun Zararları

Hamilelikte Bilinçsiz Sporun Zararları
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 21 Şubat 2017 - 11:09 'de eklendi ve 1.298 kez görüntülendi.

Spor, hayatınızın sadece bir bölümünde değil, her zaman yapmanız gereken bir alışkanlık olmalıdır. Eğer sporu alışkanlık haline getirebilmiş ve uzun yıllar spor yapmış biriyseniz hamilelikte de yapmak isteyecek ve çok daha bilinçli olarak yapabileceksiniz. Ancak kolay doğum amacıyla ya da hamilelikte alacağınız kiloları en aza indirmek, sağlıklı kalmak amacıyla ilk kez spor yapacaksanız temkinli olmalı ve oldukça yavaş başlamalısınız.Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçiriyorsanız ağır olmayan hareketleri baz alarak plates ya da yogaya başlayabilirsiniz. Hamilelik hastalık değildir, dolayısıyla aşırı dikkatli davranmanız gerekmese de ilk defa spor yapacaksanız, değişen vücudunuzun bir de bu değişime kolayca adapte olabilmesini bekleyemezsiniz. Kendi başınıza ya da uzman olmayan kişiler tarafından yönlendirilerek ya da televizyondan izlediklerinizi yalnızken yapmaya çalışarak faydadan daha çok zarar görebilirsiniz.

Örneğin, kilo verme amacıyla girdiğiniz spor deneyiminiz gerçekten kilo vermekle sonlanabilir, ama bebeğin gelişimini geriletici rol oynayabilir. Siz de yeteri kadar beslenemezseniz güçten düşebilirsiniz.

Ağırlık çalışması yapmak zaten ağırlık taşıyan vücudunuza gereksiz yük bindirmeniz demektir ve spor yapmak isterken belinizi, sırt ya da boynunuzu sakatlamanıza sebep olabilir. Ayrıca özellikle erken doğum riskiniz varsa bebeğinizi düşürmenize bile sebep olabilir. Eklemlerinize de yük bindirmemeniz bu dönemde büyük önem taşır.

Bilinçsiz yapılan sporun, herkes için kalbi yorma riski vardır. Hamileyken kendinize en iyi bakmanız gereken dönemde kalbinize aşırı efor sarf ettirmek hem yorgun, halsiz kalmanıza sebep olacaktır, hem de birçok farklı hastalığın oluşmasına zemin hazırlayacaktır.Dağcılık, dalma gibi uğraşlarınız varsa bu dönem yaralanma, düşme, basınç farkının getireceği sorunlardan dolayı ara vermeniz daha yararlı olur.

Hamilelik ilerlediğinde sırt üstü yapacağınız hareketlerin rahim duvarındaki damarlardan kan akışını engelleme riski vardır. Bunun gibi anatomik ve fizyolojik özelikleri doktorunuzla konuşmadan spor yapmanız daha bir sürü ayrıntıyı kaçırmanıza sebep olabilir.Size en fazla zarar verecek şeylerden birisi de strestir. Kilo almak istememeniz, spor alışkanlığınız varsa ondan kopmak istememeniz elbette ki doğal. Ancak spor yapmak için kendinizi fazla zorlamanız, kendi üstünüzde baskı oluşturmanız sporun faydasını da alıp götürecektir. Unutmayın, bu dönem en rahat geçirmeniz gereken dönem ve değişen biyolojinize bir de başka sorumlulukları bilinçsizce yüklemeyin.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı