SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Bir çok kadının cildi ile ilgili problemi vardır. Peki hassas ciltleri olanlar ciltleri için nasıl bir bakım yapmalıdırlar işte yanıtı…

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 05 Şubat 2017 - 12:32 'de eklendi ve 1.338 kez görüntülendi.

Hassas cilt tipini yapılan bakımlara karşı daha duyarlı, soğuk ya da sıcak havalarda tahrişe daha meyilli bir tipi olarak tanımlayabiliriz. Bariyer bozukluğu fonksiyonu bozukluğu daha belirgin olan bu cilt tipinde sinir uçları daha savunmasız olduğundan çok fazla reaksiyon görülür. Yanma, kaşıntı, kızarma, kuruma gibi tahriş belirtileri daha sık gözlenir.Genetiğe bağlı olarak hassas cilt yapısı daha çok kızıl saçlı, çilli, açık tenli ve renkli gözlü kişilerde görülür. Bunun nedeni tendeki epidermis tabakasının ince olmasıdır. Derideki sinir uçları ve kan damarları yüzeye çok yakındır. Bu nedende ten sıcağa, soğuğa, ısıya, ışığa daha duyarlıdır ve hassastır. Cildin epidermis tabakası ince olduğundan ve koruyucu yağlar da yeterli olmadığından sık sık tahriş edici unsurlar ciltte yanma ve kızarıklıklar oluşturabilir.

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirmek için:  1. Temizleme sütleri kullanılmalıdır.
  2. Parfüm ve alerjik madde içermeyen kozmetik ve dermokozmetik ürünleri kullanılmalıdır.
  3. Asit içeren peelingler, alkol içeren tonikler cilde uygulanmadan önce hassas ciltler için üretilmiş ürünlerin kullanıldığından emin olunmalıdır.
  4. Cildin koruma lipitlerini inceltecek ya da yok edecek temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. Özellikle köpüren temizli ürünleri ciltteki lipitleri yok eder ve güneş ışınlarına karşı cildi savunmasız bırakır.
  5. Dermabrasyon (cilt kazıma yöntemi) ve keseleme gibi peeling türleri ciltte büyü tahribata yol açacağı için zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.

Ciltteki kızarıklığı önlemek için:

  1. Ciltte kuruluğa yol açan ürünlerden uzak durulmalıdır.
  2. Düzenli olarak çinko oksit içeren güneşe karşı koruyucu krem kullanılmalıdır. Bu krem, cildi serin tutar ve içeriğindeki çinko oksit hassas ciltleri iyileştirmeye yarayan bir bileşimdir.
  3. Parfüm, alkol, asit içermeyen ve tahriş edici alerjik maddelerden uzak hassas ciltlere özel üretilmiş cilt bakım ürünleri ve nemlendiriciler kullanılmalıdır.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı