SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Topuk Çatlakları İçin Doğal Çözümler

Topuk Çatlakları İçin Doğal Çözümler
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 15 Şubat 2017 - 17:36 'de eklendi ve 1.277 kez görüntülendi.

Çatlak topuklar hem görüntü olarak hem de acı verici olabildiğinden çoğu zaman can sıkıcı olurlar. Rutin olarak yaptıracağınız pedikürler ile topuk çatlaklarının önüne geçebilirsiniz. Ancak pedikür her zaman işe yaramayabilir ve topuk çatlakları tedavi edilmezse ayakta ağrılı ve kanamalı rahatsızlıklar oluşabileceği gibi nasır oluşumu da meydana gelebilir.Topuk çatlakları, genellikle ayakların nemden uzak kalmasından dolayı oluşur. Özellikle soğuk havalarda görülen bu rahatsızlıkta nem kaybı, en önemli faktördür. Bu nedenle topuk çatlakları için uygulanacak tedavilerde nemlendirme işlemi en önemli unsurdur. Topuk çatlakları için evde yapabileceğiniz basit ve doğal tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Topuk çatlakları tedavisinde ilk adımınız evde uygulayabileceğiniz pratik pedikür işlemidir. Bunun için bir leğen içerisine 2 litre kadar hafif sıcak su koyun ve içine 1 tatlı kaşığı kadar karbonat atın. Karbonat eridikten sonra ayaklarınızı yaklaşık yarım saat bu suda bekletin. Yumuşayan topuklarınıza ponza taşı ile törpü yaparak ölü derilerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin ardından topuklarınız tedaviye uygun hale gelecektir.

Önereceğimiz bitkisel çözümlerin ilkinde aynısefa çiçeği yağı ve sarı kantaron yağı var. Bu yağlardan birini çatlakların üzerine sürüp 2-3 saat kadar bekletin ya da gece yatmadan önce sürdükten sonra ayaklarınıza galoş geçirip sabaha kadar da bekletebilirsiniz. Bu iki bitkinin de cildi hızlı yenileme özellikleri mevcutturAynı şekilde zeytinyağı, acı badem yağı ve kakao yağı da topuk çatlaklarına iyi gelen doğal bitkisel ürünlerdir. Ayrıca vazelin içerisine aspirin ezip katarak hazırlayabileceğiniz karışım da topuk çatlaklarına iyi gelmektedir. Bu yöntemlerden herhangi birini yaptıktan sonra pamuklu çorap giymeniz ayaklarınızın nefes alarak nemli kalmasını kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı günler dilerim…


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı