SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim
oyun kodu satın al steam cüzdan kodu wow azeroth fifa cdkey wow prepaid lol rp satın al

97 Senaryo Yazarı ”Yerli Dizi Yersiz Uzun” Diyor!

İşte ülkemizde 97 senaristin imzaladığı o bildiri!

97 Senaryo Yazarı ”Yerli Dizi Yersiz Uzun” Diyor!
Bu haber Alper tarafından 31 Mart 2017 - 0:48 'de eklendi ve 303 kez görüntülendi.

Dizi sektörünün en büyük sorunu olan dizilerin süreleri hakkında yazarlar grubu örgütlenme kararı aldı. 97 senaryo yazarının metninde senaristlerin 1 saatlik bölümler yazmak için birlik olduklarının üstü çizilmiş. Bu örgütlenmenin Hollywood’dakinin bir benzeri olacağı bir kaç gün içinde sektörün alacağı pozisyon belli edecek. Hatırlanacağı üzere Amerikan Senaryo Yazarları topluluğuna kayıtlı 10 bin üye grev başlatmıştı. 3 aylık grev sonunda topluluk ile sektör arasında anlaşma sağlanmış ve grev sona erdirilmişti. Grev sırasında sektörün en büyük ödül törenleri iptal edilerek kazanan kişiler basın toplantısı ile açıklanmıştı.SenDer üyesi 97 senaristin imzaladığı bildiri şu şekilde;

İLAN EDİYORUZ:  ”Yerli Dizi Yersiz Uzun”

Dizi sektöründe senaryo yazarları olarak mutlu değiliz.Dünyada eşi benzeri olmayan, sadece haklı olarak üretkenlik sürecine değil, izlenme sürecinin de imkansız olduğu 120-150 dakikalık diziler yazmaktan dolayı mutsuzuz.

140 dakika, 30 dan fazla hafta süre zarfında hikaye anlatmaya çabalarken, söz konusu dramanın gereğince bütün temel öğelerden verdiğimiz tavizlerden dolayı, temposuz, akmayan, uzun bakışmalar vb gibi şişirilmiş bölümler yazmaktan dolayı mutlu değiliz.

Her hafta boyunca 140 dakikalık metin yazmak için, hayatımızda farklı hiçbir şey yapmaya fırsat vermeyecek biçimde mecbur kaldığımız için mutlu değiliz. Mesleğe olan aşkımız, tutkumuz mevcut süreci devam ettirme gücünü bize verirken, bu tempoyu yakalayamadığı için mesleği bırakan pek çok meslektaşımız için mutsuzuz.

Kaleme alınan dizilerin her bir bölümü için yurt dışına satıldığında 3’e bölünmesi ve çarpı 3 bölüm para kazandırması uğruna, sinemadan uzak günlük hayat şartlarında akan senaryolar yazmaktan mutsuzuz.Bir haftada 140 dakika, yüksek tempolu ve akışkan bir bölüm yazmanın imkansız oluşuna rağmen, arada hasbel kader iyi yazılan bölümlerin de zamanın kısıtlı olduğu dolayısıyla deforme edilmesi veya etkisiz çekilmesi nedeniyle mutsuzuz.

Dünyanın hiçbir yerinde bu süre zarfında dizi yazılmaz ve üretilmezken, seneler önce 90 dakikaya hayır dediğimiz ‘Yerli dizi, Yersiz Uzun’ eyleminden bu zamanda yayın süresi 150 dakikalara çıkmış olduğu için, mesleğimiz, işimize olan saygımız, hikaye ve senaryo yazarken görüşler ve insani düzeyde çalışma içgüdümüz yok sayıldığı için mutsuzuz.

Yüksek tempo nedeni ile çok yıprandığımız, yıprandığımız için de, yapım şirketlerinin kolayı kolayına senarist değiştirilmesinden dolayı mutsuzuz.

Kısıtlı süreler nedeniyle hikayelerimizi hızlı tükettiğimiz, ardından top çevire çevire kendi hikaye ve karakterlerimize ihanet eder gibi duruma düştüğümüz için mutsuzuz.Uzun süreler nedeni ile hikayesini sezon finalinden önce tüketen, tüketmiş olduğu için de sezon ortasında final yapan diziler ve işsiz kalan tüm ekip çalışanları adına mutsuzuz.

Yapımcıların aynı saat içerisinde bir diğer kanalın dizisinden daha uzun süre yayında kalması hırsı yüzünden daha uzun bölüm talebinden, hikaye süresini, hikayenin kendisinin belirlemesi gerektiği yerde bu rekabetin mevcut süreyi belirler durumda olmasından dolayı tamamen mutsuzuz.

Dizi sürelerinin kısalmasının, dizi sektöründe çalışan herkesin daha insani şartlarda yazmak, çekmek, oynamak vb gibi kaliteli işlere imza atmak için hayati olduğunun altını çizerek,

Aşağıda ismi bulunan senaristler olarak 60 dakikanın üzerinde diziler yazmamak için birlik olduğumuzu, güç birliği ile görmezden gelinemeyecek, gözden çıkarılamayacak bir çoğunluğa ulaşmak için çalıştığımızı sektöre ve kamuoyuna ilan etmek isteriz.

Dizilerin ve kanalların gelir kaynağı reklam gelirlerinin, bu sürelere göre revize edilmesini, tüm birimlerin bu şekilde iş birliği içinde olmasını el birliği ile hızla batağa giden sektörün biran önce onarılması için bu karar ve eylemin desteklenmesini tüm oyuncu, yönetmen ve set çalışanı arkadaşlarımız ile yapımcılarımıza rica ve beyan ederiz.Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA