SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Avrupa Birliği Güvenlik Zaafiyeti İle Alakalı Açıklama Yaptı

İngiliz gazetelerinden Guardian’ın yaptığı bir haberine göre, rapor içerisinde Avrupa Birliği’nin güvenlik güçlerinin Avrupa’dan gerçekleştirilen giriş çıkışları kontrol edememekte olduğu, yakın zaman içerisinde Avrupa’da gerçekleştirilen ya da planlanmakta olan terör saldırılarının faillerinin saldırıları gerçekleştirmeden önce Avrupa Birliği’nin dış sınırlarından basit bir şekilde geçtikleri kaydedildi.

Avrupa Birliği Güvenlik Zaafiyeti İle Alakalı Açıklama Yaptı
Bu haber Vedat Soylu tarafından 14 Mart 2017 - 19:00 'de eklendi ve 218 kez görüntülendi.

Rapor içerisinde ayrıca, kendi vatandaşlarının hakkında da ”sistematik durumda bir kontrol mekanizması” olmayan Avrupa Birliği’nin, hakkında bir tutuklanma emri olan Avrupa Birliği vatandaşlarını bile hiç bir şekilde yakalayamadığı, bu kişilerin rahat bir şekilde giriş çıkış yaptıkları vurgulandı.

Avrupa Birliği’nin üyelerinin ulusal veri tabanları içerisinde arama seçeneklerinin kısıtlı bir durumda olması ve de Schengen uygulamasının çerçevesinde ulusal ve de uluslararası veri tabanlarının karşılıklı bir şekilde danışma amacıyla kullanılamaması sonrasında basit önlemlerin bile alınamamakta olduğu bildirildi.

Schengen bölgesinin ülkeleri arasında güvenliğin çoğaltılması gerektiğine dikkat çekilmekte olan bu raporda, Avrupa Birliği içinde rahat bir şekilde dolaşımın saldırıların planlanması ile birlikte gerçekleştirilmesini ve de sonrasında saldırganın kaçabilmesini basitleştirdiği de ifade edildi.

Rapor içerisinde Paris’te 2015 senesi içerisinde düzenlenen saldırılar esnasında saldırganlara ”komutanlık” yapmış olduğu düşünülen Abdülhamid Abud’in hakkında hem Avrupa içerisinde hem ise uluslararası alanda tutuklama emri bulunmasına karşın Abud’un 2013 senesinde Belçika’dan Suriye’ye gitmiş olduğu daha sonra ise yeniden Avrupa’ya geri döndüğü açıklandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA