SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

50 Yaş Üzerindekilere Sarı nokta Hastalığını Uyarısı

50 yaş ve üzeri hastalarda sarı nokta hastalığı ciddi görme kayıplara neden olan bir göz hastalığı olduğunu söylüyorlar. Uzmanlar ayrıca 50 yaş üzerindeki kişilerin düzenli olarak göz muayeneleri yapmaları gerektiğinin üzerinde duruyorlar.

50 Yaş Üzerindekilere Sarı nokta Hastalığını Uyarısı
Bu haber Ahmet Yaman tarafından 20 Ocak 2017 - 20:52 'de eklendi ve 358 kez görüntülendi.

Göz Hastalığı Uzmanları, görmede azalmanın, merkezi görme kaybının ve çarpık görmenin bu hastalığın en sık görülen belirtileri arasında olduğunu, hastalıkta erken tanının görme kaybını önlemede büyük ödeme taşıdığına işaret ediyorlar.“Makula dejenerasyonu yani sarı nokta hastalığının görme merkezinin yaşa bağlı olarak bozulması, görme merkezinin bulanmasına neden olan bir hastalık olduğunu ifade eden uzmanlar, “Bulanma, gözün arkasındaki küçük bir bölge olan makulanın zarar görmesinden dolayı olur. Makula, gözlerinizin odaklandığı noktadaki ince detayları görmenize yardımcı olur. Hastalığın genellikle 50 yaştan sonra ortaya çıkar ancak daha genç insanları da etkileyebilir. Hastalıkta genetik özellikler, beslenme şekli, çevresel faktörler, uzun süre güneş ışığına maruz kalma, şişmanlık, sigara ve hipertansiyon etkin rol üstlenmektedir. 70 yaş üstü popülasyonun yaklaşık yüzde 1/3’ünü etkileyen hastalık tamamen körlük yapmasa da kişinin yaşam kalitesini oldukça etkilemektedir. Yavaş ilerleyen hastalık, görmede bulanıklık, renklerde bozulma, bakılan alanın ortasında sis görülmesiyle ve çizgileri eğri ve çarpık görmeyle ortaya çıkıyor” diyor.

Sarı nokta hastalığının ihmale gelmeyen bir hastalık olduğunu ifade eden uzmanlar, “Bu tür hastalar tek başına sokağa çıkamadıkları gibi baktığı noktayı göremedikleri için araba, bilgisayar ve telefon kullanamaz, televizyon izleyemezler. Yani karşısında duran bir kişinin yüzünü göremez ama kolunu bacağını görebilirler. Bazı işleri yapmada başkalarından yardım almak zorunda kalabilirler. Göremedikleri için okuyamaz ve yazamazlar. Rutin göz muayenesinin yanı sıra, OCT (optik koherans tomografisi) ve FFA (retina anjiopatisi) ile konur. Tetkikler tedavi kararında son derece etkilidir. Sarı nokta hastalığı, makulanın gözün keskin, merkezi ve renkli görmesinden sorumlu olan kısmının hastalığıdır. Genellikle iki gözü etkiler. Hastalıkta tedavide amaç, mevcut görmenin korunması ve kısmen görmede artış sağlanmasıdır. Bunun için mutlaka bir göz doktoruna düzenli olarak muayene yaptırılması gerekmektedir” ifadelerini kullanıyor.
Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı