SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Antibiyotik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antibiyotik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 20 Şubat 2017 - 14:50 'de eklendi ve 1.327 kez görüntülendi.

Ülkemizde hastalık, ölüm ve doğum oranı önemli bir şekilde yükseliş gösteriyor. Tabi bu oran yükseldikçe ilaç kullanımında da artış görüyoruz. Bunun yanı sıra özellikle hekim tavsiyesi dışında kullanılan ilaçların yan etki ve komplikasyonlarından oluşan ölümler engellenemez bir hale gelmiş durumda.Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere baktığımızda bu tablo kanayan yaralarımızdan birisidir. Sağlık sektöründe ilaç kullanımına ilişkin çok kez eğitim, slogan ve broşürler hazırlanmış olsa bile insanların hastalıklarına karşı olan hassasiyetleri ve bir an önce çözüm bulmak istemeleri ilaca ve antibiyotiğe doğru giden kaçınılmaz bir yol haline geliyor.

Antibiyotik kullanımı hastalık evresinde kullanılırken bile genellikle üç günü en fazla beş günü geçmeyecek şekilde tavsiye ediliyor. Ancak halk arasında şöyle bir inanış var ki bizleri dehşete düşürüyor. Ne kadar ilaç ve antibiyotik kullanırsak, iyileşme sürecimiz de o kadar hızlanır anlayışı maalesef ki ziyana ve çeşitli şekillerde ölümlere yol açmakta.

Hastalıktan dolayı antibiyotik kullanırken bazı yan etkilerin görülmesi sizleri panikletmesin. İlk etapta kullanıma bağlı olarak oluşan ishal aşırı sıvı kaybına yol açabilir. İshali önlemek için de antibiyotiğinizi tavsiye eden hekiminiz ile görüşmeniz sizin için faydalı olacaktır. Eğer hekiminize tekrardan ulaşamıyor iseniz, kullanım süresini aşmamaya ve ishaliniz başladıktan sonra vücutta sıvı kaybı olacağı için vücudunuza sürekli olarak su ve sıvı takviyesi yapmanız gerektiğini unutmayın.Bunun dışında antibiyotik türevi ilaçların gebeler, kalp hastaları ve böbrek yetmezliği gibi metabolik hastalıkları olan hastalarda kullanılması çok sakıncalıdır. Bunun bilincinde olarak antibiyotik tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bilinçsizce içtiğiniz her ilaç ve antibiyotiğin önce karaciğerinize daha sonra böbreklerinize büyük oranda hasarlar verebileceğini bilmenizi de isteriz. Hekim tavsiyesi dışında ilaç kullanmak metabolizmayı alt üst eder ve geri dönüşümsüz olarak hayati fonksiyonlarınızı durdurabilir. Sağlıklı günler dileriz.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı