SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Araknoid Kist Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Araknoid kist; beyin ve omuriliği çevreleyen 3 katmanlı zarın orta katmanı olan örümcek ağı şeklindeki araknoid zar üzerinde oluşur. Örümcek ağı şeklindeki zar ikiye bölünerek beyin omurilik sıvısıyla dolar ve kiste dönüşür. Ancak tümör değildir.

Araknoid Kist Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Bu haber Toprak Çınar tarafından 29 Ocak 2017 - 12:42 'de eklendi ve 557 kez görüntülendi.

Erkeklerde daha fazla görülen araknoid kist, ortalama 6 yaşına kadar tespit edilir. Bebeğin anne karnındaki gelişim sürecinde, araknoid zarın ikiye bölünmesi yle başlayan süreçte oluşan araknoid kistler, çeşitli kafa travmaları ya da iltihaplı beyin hastalıkları sonucunda da meydana gelebilir.Araknoid kistler büyümedikleri sürece herhangi bir rahatsızlık yaratmaz. Büyümeye başladıklarında beyne baskı yaparak baş ağrılarına, inmelere, nadiren epilepsiye neden olabilirler. Ancak hiç belirti göstermeyebilirler de. Araknoid kistler tomografide görülebilir.

Büyüyerek sıvı akışında ciddi sorunlara neden olan araknoid kist tedavisinde 3 farklı cerrahi yöntem kullanılır: Açık ameliyat ya da endoskopi yöntemiyle kistin beyin omurilik sıvısına karışmasını sağlamak ya da kist içine şant konulması. Kistin içine konulacak şant hep orada kalacağından uzun dönemde iltihaplanma, kırılıp bozulma gibi riskleri bulunmaktadır.HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA