SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir?
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 19 Şubat 2017 - 14:43 'de eklendi ve 1.258 kez görüntülendi.

Hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmek ve vücudun direncini arttırmak açısından bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekmektedir. Bunun için yapılması gereken en temel şey ise düzenli ve sağlıklı beslenmektir.Bağışıklık sistemini güçlendirmek için portakal, greyfurt, mandalina, çilek, kivi, kavun, karnabahar, brokoli, yeşil ve kırmızıbiber gibi C vitamini yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Sadece C vitamini içeriği fazla olan besinler tüketmek tek başına bağışıklık sistemini güçlendiremediğinden dolayı bunlara ek olarak vitamin ve mineral içeriği zengin olan diğer besinlerin de tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle A, B2, B6 ve D vitaminleri ile çinko ve selenyum mineralleri yönünden zengin besinlerin tüketilmesi vücut direncini arttırarak kişinin özellikle virüs ve bakterilerin sebep olduğu hastalıklara yakalanma riskini büyük oranda azaltır.

Havuç, karalahana, ıspanak, yoğurt, balık, süt gibi besinler tüketerek vücudun A vitamini ihtiyacı büyük oranda karşılanabilir. Gün içerisinde az miktarda sarımsak, Şam fıstığı, esmer pirinç, acı biber gibi besinler tüketmek de B6 vitamini ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Bu besinlerin aşırı tüketilmesi ise bağışıklık sistemini güçlendirmek yerine vücutta bulunan tümörlerin büyümesine neden olduğundan dolayı tavsiye edilmemektedir. Bunlara ek olarak kırmızı et, hindi eti, ay çekirdeği, balık gibi selenyum minerali yönünden zengin olan besinler tüketmek de vücudun direncini arttırarak özellikle mesane, akciğer, meme, kolon, rektum ve prostat kanserine yakalanma riskini en aza indirir.Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol bol sebze ve meyve tüketmek gerekmektedir. Ayrıca işlenmiş ve kızartılmış gıdalardan, hamur işlerinden, sigara ve alkolden de uzak durmak gerekir. Bunlara ek olarak günde en az 2.5 litre su tüketmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak da kişinin hastalıklara yakalanma riskini en aza indireceğinden dolayı tavsiye edilmektedir.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı