SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Bebekleri sarsmak ölümle sonuçlanabilir!

Uzmanlar tarafından, Bebeklerin şiddetli sarsılmalarının oldukça tehlikeli olup sonuçlarının ölüme kadar varabileceği söyleniyor ve bu konuda bir çok ailenin de bilgisi bulunmuyor.

Bebekleri sarsmak ölümle sonuçlanabilir!
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 19 Ocak 2017 - 19:29 'de eklendi ve 364 kez görüntülendi.

Sarsılmış bebek sendromuna dikkat çeken uzmanlar, sarsılan bebeklerde beyin hücrelerinin yeteri kadar oksijen alamaması sonucunda beyinde kalıcı hasarların oluşabileceğini belirtiyorlar. Beyinden oluşan bu hasarların ölümle bile sonuçlanabileceği uyarısında bulunuyorlar. Özellikle yeni doğan süt çocuklarının şiddetli sarsılma nedeniyle oluşabilen “sarsılmış bebek sendromu” 3 yaşından büyük bebeklerde nadiren görülmektedir.Her ne kadar 0-2 yaş gurubundaki çocuklar risk altında olsalar da sarsılmanın şiddetine bağlı olarak 5-6 yaşlarındaki çocuklarda bile beyin hasarı meydana gelebilir uyarısı yapılıyor. Ailelerin sarsılmış bebek sendromu konusunda eğitildiğini dile getiren uzmanlar ayrıca şu eklemeleri de yapıyorlar. “İnsanlar bebeklerini neden sarsarlar sorusunun cevabını bulmak oldukça önemli. Bazen aileler çocuk bakmanın yeteri kadar bilincinde olamayarak yaşadıkları mutsuzlukları, stresi ve hayal kırıklıklarını bebeklerden uzak tutmakta başarısız olabilirler. Bir çok aile bebeği sarsmanın bu denli tehlikeli olduğunun farkında değildir.”

Sendroma bağlı nedenler arasında fiziksel değişimler görülebileceğine işaret ederek, vücutta kuvvetle tutma, sıkma, çarpmalara bağlı kafada travmaya ait izler, şişlik, saçlı deride laserasyon, şekil bozukluğu, gözde retinal kanamaların görülmesinin söz konusu olabileceğini söylüyor.
Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı