SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Çocuklarda Katarakt Riskine Dikkat!

Çocuklarda Katarakt Riskine Dikkat!
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 20 Ocak 2017 - 21:10 'de eklendi ve 481 kez görüntülendi.

Genellikle büyüklerimizde sıklıkla rastlanan Katarak hastalığı günümüzde çocuklarımızda hatta bebeklerimiz de dahi olabileceği için doktorlar dikkatli olunması gerekiği konusunda uyarıyor.Katarakt hastalığının bebeklik yıllarında görülebildiğini hatta bunun doğuştan olabileceği gibi hayatın ilk yıllarında da ortaya çıkabileceğini vurguluyorlar. Doğumda ortaya çıkan kataraktın “konjenital katarakt” olarak nitelendirildiğini ve annenin gebelik döneminde geçirmiş olduğu enfeksiyon, gebelikte kullandığı ilaçların yan etkileri gibi sebeplerden olabileceğini söylüyorlar.

Uzmanlar kimi zaman herhangi neden olmadığı halde bazı çocuklarda yine de “doğuştan katarakt”a rastlanabildiğini söylüyorlar. Bebek ve çocuklarda meydana gelen katarakt yoğun olduğunda dışarıdan dikkatli bakıldığında ebeveynler tarafından fark edilebildiğini kaydeden uzmanlar, “Ancak çok yoğun olmadığında fark edilmesi çok zordur. Belirtileri arasında sayabileceğimiz özellikler olarak; Bir göz bebeğinin diğerinden farklı olması; Katarakt olan gözün beyaz ve donuk renkte olduğu görünebilir. Diğer bir özellik ise; göz kayması (şaşılık). Özellikler bebeklik çağlarında ortaya çıkan göz kaymalarında esas nedenin “Konjenital Katarakt” olabileceği unutulmamalıdır” diye konuşuyor.

Bebek ve çocuklarda katarakt varlığının en büyük zararı göz tembelliği yapabilmesi olduğuna dikkat çeken uzmanlar şunları söylüyor:“Bu nedenle erken tanı ve erken tedavi ile göz tembelliği önlenebilir. Kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahidir. Ameliyatın ne zaman olması gerektiği ancak; kataraktın yoğunluğuna, tek veya çift taraflı olmasına göre detaylı bir göz muayenesinden sonra göz uzmanı tarafından karar verilir. Bütün kataraktlar aynı şekilde olmaz. Genelde bütün lensin bulanıklaşması şeklindedir. Diğerlerinde ise sadece bir bölümde oluşup sonra lensin diğer bölümlerine yayılmaya başlar. Kataraktın gelişmesi yıllar alırken, bazı durumlarda ise bir kaç ay sürebilir. Katarakt iki gözde de aynı anda ama farklı oranda gelişebilir. Doğuştan Kataraktlı çocukların yaklaşık yüzde 25 – 50’ sinde Katarakt ile birlikte göz tansiyonlarının olabileceği de unutulmamalıdır.”


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /YeniDizin/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı