SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim
oyun kodu satın al steam cüzdan kodu wow azeroth fifa cdkey wow prepaid lol rp satın al

Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 19 Şubat 2017 - 11:43 'de eklendi ve 476 kez görüntülendi.

Diş hastalıklarından bahsedildiğinde akla ilk gelen “diş çürükleri” olur. Bunun nedeni, düzenli olarak diş hekimine gitmemek ve buna bağlı olarak diş çürüklerinin başlangıç safhasında kendini belli etmemesidir. Diş çürüklerini önlemek için ilk başta yapılması gereken düzenli olarak diş hekimine gitmektir.Peki hangi aralıklarla diş hekimine gitmeliyiz? Mutlaka en az 6 ayda bir diş hekimine gidip muayene olmalıyız. Ayrıca Fluor uygulaması da yaptırılabilir. Fluor dişlerin onarımına ve sağlamlaşmasına yardımcı olan önemli bir etkendir. Fluor tablet, jel ve gargara şeklinde elde edilebilir. Ancak bunu da fazla kullanmak dişlerin ön yüzünde beneklerin oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden Fluor alınırken mümkünse diş hekimi gözetiminde olunmalıdır. Bunun haricinde evde, kendimizin de alabileceği önlemler var elbette. Şimdi de bunlardan bahsedelim.

1) Sabah ve akşam dişleri düzenli olarak günde iki kez fırçalamak. En az haftada iki kez gargara yapmak ve diş ipi kullanmak.
2) Dengeli ve sağlıklı beslenmek. Unutmayın ki diş çürüklerinin en önemli nedenlerinden biri beslenme şeklimiz ve yediğimiz yiyeceklerdir.
3) Karbonhidrat oranı daha az olan yiyecek ve içecekleri tercih etmek. Yeme içmeyi günde 6 sefer olmak üzere sınırlamak.
4) Elma, havuç gibi sert lifli meyveler yemek. Bu gibi meyveler dişlerimiz için adeta bir fırça görevi görerek dişlerimizi temizlemeye yardımcı olur.
5) Ceviz, fındık gibi sert kabuklu yiyecekleri asla dişlerimizle kırmamak.
6) Lokum, çikolata gibi tatlı besinleri tükettikten sonra dişleri fırçalamak veya bol su ile çalkalamak.
7) Şekersiz sakız çiğnemek de dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.
8) Asitli içeceklerden uzak durmak, doğal ev yapımı meyve sularını tercih etmek.
9) Haftada bir defa tuzlu su ile gargara yapmak.
Bütün bunları uygulamaya çalışırsak, diş çürüklerini büyük oranda engellemiş oluruz.Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA