SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Kilo Almayı Tetikleyen Etkenler Nelerdir?

Neden kilo alırız, hızlı kilo almanın sebepleri nelerdir sorularının cevaplarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Kilo Almayı Tetikleyen Etkenler Nelerdir?
Bu haber Ahmet Yaman tarafından 23 Ocak 2017 - 15:32 'de eklendi ve 396 kez görüntülendi.

Günümüzde en önemli sorunlardan bir tanesi obezite yani kilo sorunu. Vücudumuzun işleyişi için beslenme önem taşımaktadır. Fakat beslenme dendiğinde metabolizmamıza uygun bir beslenme olmalıdır. Bu yüzden önem vermemiz gereken konuların başında gelmektedir. Kilo almayı tetikleyen etkenler nelerdir?

Kilo almaya yatkınlık için en önce saymamız gereken etken genetik faktörlerdir. Tabi ki bu tek başına kilo almak için yeterli değildir. Beslenme şekli, yediklerimizin kalitesi, hareketsiz yaşam da kilo almayı tetikleyen etkenlerdir.

 Beslenme şekliÖzellikle son yıllarda karşımıza çıkan fastfood yeme tarzı kilo almamıza önemli ölçüde neden olmaktadır. Katı gıdalar, trans yağı içeren besinler ve yanında gelen şekerli içecekler. Bu ürünler besin olmaktan çok sağlığımızı da tehdit eden besin grubundadır. Bunun yanında şekerli, unlu gıdalar tüketmek de oldukça tehlikeli. Bu gıdalar insülin direncini kırıyor ve sürekli açlık hissi veriyor. Böylelikle insanlar sürekli yeme ihtiyacı duyuyor ve kilolar kapıda.

Hazır, paketlenmiş gıdalar da önemli ölçüde tehdit oluşturuyor. İçine Mısır nişastası konmuş paketlenmiş yani raf ömrü olan ürünler, genetiği değiştirilmiş tohumlar bizlere kilo olarak geri dönüyor. Yeme miktarı kadar yendiğimiz besinlerin kalitesi de önemli olduğu için bu anlamda bizlere zararı çok.

 Hareketsiz yaşamHepimiz koşuşturma içindeyiz, hep bir yerlere yetişme telaşı. Şehirlerdeki yaşam tarzı değişikliği vakit azlığı nedeniyle hep ertelediğimiz hareket, hayatımızda çok az yer buluyor. Yediğimiz besini, aldığımız kalorileri yakacak hareket olmayınca kilo almak kolaylaşıyor. Hareket dediğimizde illa da spor salonu aklımıza gelmemelidir.

Dolmuştan iki durak önce inip eve yürümek, asansör yerine merdiven kullanmak da hareketsizliğimize iyi gelebilir. İster genetik ister yeme alışkanlığından isterse de hareketsizlikten olsun, kilo, hayat kalitemizi belirleyen önemli bir sorundur. Bunu engellemek bizim elimizde. Sağlıklı beslenme ve hareket kilo sorununu çözmeye yeterlidir.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı