SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Prostat kanseri teşhisinde ‘büyük ilerleme’ Kaydedildi

İngilitere’de prostat kanserinin teşhsinde kullanılan yeni bir görüntüleme cihazı sayesinde teşhisin konulması çok daha kolay bir hal aldı.

Prostat kanseri teşhisinde ‘büyük ilerleme’ Kaydedildi
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 20 Ocak 2017 - 20:32 'de eklendi ve 472 kez görüntülendi.

Lancet’te isimli tıp dergisinde yayınlanan ve 576 hastada yapılan araştırmaya göre iler MRI teknolojisi kullanılarak tespit edilen Tümör sayısını 2 kat attığı açıklandı.Araştırmada, bu yöntemle hastaların dörtte birinden çoğuna ağır yan etkileri olan invazif biyopsi yapmak gerekmediği kaydedildi.

Prostat kanseri, İngiltere’de en yaygın kanser türlerinden biri olsa da, teşhise yönelik testler hala mükemmel olmaktan çok uzak.

Hastaların kanında prostata özgü antikorlardan yüksek düzeyde görülürse, biyopsi alınıyor.Daha sonra prostatın tümünden 12 iğneyle rastgele örnekler alınıyor.

Biyopsi, kanserli bölgeyi bulamayabiliyor, nerede saldırgan olduğunu tespit edemeyebiliyor ve kanama, ağır enfeksiyon ve iktidarsızlık gibi yan etkilere neden olabiliyor.

Araştırmayı yapan ekipten Dr. Hashim Ahmed, “Göğüsten rastgele biyopsi almak kabul edilemez ama prostat söz konusu olunca bunu kabul ediyoruz” dedi.İngiltere’de her yıl yaklaşık 120 bin erkeğe bu şekilde prostat kanseri biyopsisi yapılıyor.

Yeni yöntemle İngiltere’de 11 hastanede yapılan araştırma, kanlarında yüksek seviyede antikor olan hastaların yüzde 27’sinin aslında biyopsiye hiç ihtiyacı olamadığını gösterdi.

MRI görüntülemesi tekniğiyle saldırgan prostat kanseri vakalarının yüzde 93’ü görülürken, normal biyopside bu seviye yüzde 48’de kaldı.

Dr. Ahmed, “Bu, prostat kanserini teşhis yöntemini değiştirmekte önemli bir adım. Uzun vadedeki hayatta kalma oranlarına bakmamız lazım. Ama bence şu anda kaçırdığımız kanserlerin tespit edilmesini geliştirmenin önemli bir etkisi olacak. Fakat bu durumun gelecekteki çalışmalarla değerlendirilmesi gerekiyor ve 10 ila 15 yıl beklememiz gerekebilir” dedi.

İngiltere Prostat Kanseri Vakfı Başkanı Angela Culhane, mevcut prostat kanseri teşhis yönteminin defolu olduğunu söyledi ve “Bu, prostat kanseri teşhisinde yıllardır ileriye atılmış en büyük adım” diye konuştu.HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA