SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Skolyoz ölümle bile sonuçlanacak kadar tehlikelidir!

Halk arasında omurga eğriliği (Kamburluk) olarak bilinen skolyoz tedavi edilmez ise akciğer hastalıklarından kalp rahatsızlıklarına kadar bir çok hastalığa neden olmaktadır. Hatta bu hastalık ölümle bile sonuçlanabilir.

Skolyoz ölümle bile sonuçlanacak kadar tehlikelidir!
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 19 Ocak 2017 - 20:04 'de eklendi ve 319 kez görüntülendi.

Omurga eğriliği olarak bilinen Skolyoz ilerlemesi halinde büyük sorunlara neden olabilir. Uzmanlar, bu hastalık tedavi edilmediği takdirde akciğer hastalıklarına, kalple ilgili ya da başka iç organlarla ilgili sorunlara neden olabileceğini hatta ölümle bile sonuçlanabileceğini söylüyorlar. Skolyoz hastalığı toplumda az görülür kanısının aksine insanlarda sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Doğuştan gelen skolyoz hastalığının tedavisinde farklı uygulamalar kullanılmakta olup bunların arasında teknolojik uygulamalar da yer almaktadır.

Skolyozun ileride daha ciddi problemlere yol açabildiğini söyleyen uzmanlar, “Skolyoz özellikle sırt bölgesini içeriyorsa ki burası akciğer ve kalp organlarının bulunduğu bölgedir- burada akciğerlerin bulunduğu göğüs kafesinin hacmini daraltmakta ve bu ilerleyici olursa ileride akciğer hastalıklarına, kalple ilgili ya da başka iç organlarla ilgili sorunlara neden olmaktadır. Bu da çocuğun hayat süresinin kısalması ile sonuçlanmaktadır” diyor.

Skolyozun engelliliğe neden olabildiğine de dikkat çeken uzmanlar, kız çocuklarının 13 ila 14 yaşlarına kadar takip edilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Hastalığın ameliyatın ardından büyüyen çocuklarda tekrar etme riskinin bulunduğu da ifade eden uzmanlar, şunları söylüyor:

“Büyüme yönlendirici dediğimiz mıknatıslı çubuk gibi bir takım ameliyatlar yapıyoruz. Böylece çocuğun gövdesi uzarken çubuğun boyunu da uzatıyoruz, hem içeriden kontrol etmiş oluyoruz hem de en sonunda da bütün işler bittikten sonra çocuğun büyümesi durunca nihai ameliyatıyla omurgasını o pozisyonda donduruyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA