SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Tıpta Tartışma Yaratan Buluş: İnsan ve Domuzdan Karma Embriyo

Tıp dünyasında son günlerde bilim-kurgu filmlerini aklımıza getiren bir araştırmanın neticesini tartışır durumda. Bu araştırmanın konusu ise, domuz ve insan hücresinden embriyo üretilmesinin başarı ile gerçekleştirilmesi. Bu gerçekleşen olay ahlaki yönden tartışmaları beraberinde getirse de, tıp alanında bir çığır açacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Zira bu olay sonucunda canlı dokuda insan organının üretilmesi mümkün hale gelebilecek.

Tıpta Tartışma Yaratan Buluş: İnsan ve Domuzdan Karma Embriyo
Bu haber Toprak Çınar tarafından 30 Ocak 2017 - 15:51 'de eklendi ve 418 kez görüntülendi.

Bilim dergisi Cell’de yayınlanan habere göre, domuzlardan ve insanlardan alınan kök hücreler ile laboratuvar ortamında karma embriyoların üretildiği belirtildi. Bu üretilen embriyoların, insan ve hayvan özelliklerini bir arada barındıran ilk canlı olma özelliğini taşımaktadır. Bu embriyoların sadece on binde biri insan hücrelerinden meydana gelmektedir ama bu bile tıp alanında bir çığır açmasına engel bir durum teşkil etmemektedir. Bu yöntem sayesinde çeşitli türden hayvanların vücudunda, insan organlarını üretme durumu ortaya çıkacak. Böylece ilaçların bu sayede yan etkileri de anlaşılabilecek duruma gelecek. Diğer yandan gebelik süresinde oluşan fark bu yöntemin başarı oranı şimdilik oldukça düşük seviyelerde olmasının başlıca nedeni olmaktadır. İki bin embriyodan yalnızca yüz seksen altısının 28 günlük o kritik seviyede hayatta kalabildikleri tespit edildi. İnsanlarda hamilelik süresinin domuzlardan çok olması araştırmacıları zorlayan bir durum haline gelmektedir. Hücre gelişiminin bu dönemlerde hızlı olarak gelişmesi başarı oranının düşük seviyede kalmasını sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı araştırmalar insanlar ile aynı süre hamilelik dönemi geçiren ineklere kayacağı gelen haberler arasında yer almaktadır.
Bu araştırma bilim dünyasında etik olup olmadığı tartışmalarını da beraberinde getirmektedir. Etik sebeplerden dolayı karma embriyoların gelişimi için kritik süre olan bir aydan sonra yaşamasına izin verilmemektedir.
Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı