SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Tütün tüketiminin Ülkere Maliyeti Çok Ağır

Tütün tüketiminin Ülkere Maliyeti Çok Ağır
Bu haber Ahmet Yaman tarafından 20 Ocak 2017 - 21:23 'de eklendi ve 400 kez görüntülendi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün araştırmalarına göre sigara içenlerin ekonomiye maliyeti oldukça yüksek değerlere ulaştı. Uzmanlar, sigara tüketiminin yol açtığı sağlık masrafları, hastalıkları sebebiyle meydana gelen iş verimlilik kayıplarını dikkate aldı. WHO araştırmasında erken yaşta hayatını kaybeden sigara tiryakilerin tüketim ve yatırım kayıplarını da hesapladı. Açıklamada, “Ölümlerin dolaylı yoldan sebep olduğu maddi kayıp çok yüksek” diye açıklandı.Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde sigara içenlerin sayısının 1 milyar 100 milyon olduğunu tahmin ediyor. Bu sayıya ek olarak yaklaşık 346 milyon kişi de tütün içiyor. Yılda yaklaşık 6 milyon insan tütün ürünlerinin yol açtığı zararlar yüzünden hayatını kaybediyor. Açıklanan rakamlardan 600 bininin pasif içici olduğu tahmin ediliyor.

2005 yılında içerisinde Almanya’nın da bulunduğu 160’dan fazla ülke Dünya Sağlık Örgütü’nün “Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi”ni imzaladı. Sözleşme, tütün tüketimini azaltmak için devletlerin alması gereken önlemleri içeriyor. Bu alınan önlemlerden bir kısmı tütün ürünlerinin vergisi ve fiyatının artırılması, reklamların yasaklanması, sigaranın zararları hakkında uyarılar yapılması ve alışkanlıktan vazgeçilmesi için önerilerin sunulması şeklindedir.

2013/2014 yıllarında toplanan tütün ürünleri vergisinden devlet kasalarına 269 milyar dolar girdi. Ancak gelirin yalnızca bir milyar doları sigara tüketiminin azaltılmasına harcandı.Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü, “Araştırma tütün tüketiminin azaltılmasına dair önlemlerin ekonomi ve insan sağlığı açısından faydalı olduğunu ortaya koyuyor” diyerek, sağlık sorunlarının azaltılabileceği yönünde işaret etti.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /home3/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı