SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Uyku apnesi ani ölümlere neden olabilir

Uzmanlar, insan sağlığı açısından büyük risk taşıyan uyku apnesinin çok farklı sorunlara neden olduğunu belirtiyor.

Uyku apnesi ani ölümlere neden olabilir
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 18 Ocak 2017 - 19:48 'de eklendi ve 390 kez görüntülendi.

Uzmanlar, uyku apnesi rahatsızlığının alzheimer, yüksek tansiyon, sürekli tekrarlayan göğüs ve solunum hastalıklarından, kalp yetmezliği, uykuda kalp durması, depresyon ve ani ölümler gibi tehlikeli sonuçlarına dikkat çekti.Horlamanın, kadın ya da erkeklerde cinsiyet ayrımı olmaksızın görüldüğünü söyleyen uzmanlar, horlamanın uyku sırasında ağız ve burun boşluğunun darlığıyla çıkartılan gürültülü bir ses olduğunu belirtti.

Bu durumun çok hoş olmadığının altını çizen uzmanlar, sorunun uyku apnesi tetiklediğini, böylece de ciddi boyuta ulaştığını vurguladı.

Uyku apnesini, uykuda nefesin 10 saniye ve daha uzun süreyle kesilmesi olarak nitelendirildiğini ifade eden uzmanlar, “Uyku apnesi, dilin geriye doğru kaymasıyla, bademcik veya geniz eti problemi olduğu durumlarda, nezle veya gribal rahatsızlıkta görülebilmektedir. Sakinleştirici kullanan kişilerde de görülen horlama, kasların refleksel olarak gevşemiş olduğunda ortaya çıkar. Aynı zamanda, stres altında olan kişiler de son derece huzursuz uyurlar” dişe konuştu.Gece yaşanan bu durumun ardından gün içinde kişinin tamamen fiziksel ve psikolojik yönden olumsuz bir durum içinde olacağını ifade eden uzmanlar, “Baş ağrısı, dikkat dağınıklığı, stres, uyuklama hali, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, performans düşüklüğü, boğaz ağrısı, iş verimi kaybı, iş kazası, trafik kazası, cinsel isteksizlik” gibi şikayetlerin ortaya çıkacağını kaydetti.

Uzmanlar uyku apnesinden kurtulma yollarından birinin horlama aparatı olduğunun da altını çizdi.


Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'tvhaber_tvhaber'@'localhost' (using password: YES) in /YeniDizin/tvhaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV3/dosyalar/singleNormal.php on line 115
Bağlantı Kurulamadı