SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim

Uykuda terleme nedenleri nedir? Nasıl geçer?

Zaman zaman bir çok insanın şikayet ettiği konulardan bir taneside gece uykuda aşırı terleme sorunudur. Peki gece çok terliyorsak ne yapmalıyız, hekime başvurmalı mıyız tedavisi nasıldır ayrıntılar haberin devamında…

Uykuda terleme nedenleri nedir? Nasıl geçer?
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 02 Şubat 2017 - 13:50 'de eklendi ve 410 kez görüntülendi.

Uykuda terlemenin bir çok nedeni olabilmektedir. Bu günden güne değişmekle birlikte olup, hastalığın ya da hastalıkların belirtisi olabilir. Örneğin sıcak yaz aylarında gece terlemeleri normal sayılabilmektedir. İnsan kendi tenini ve vücudunu bilmelidir ki, terlemenin normal mi yoksa anormal mi olduğunu anlayabilsin. İnsan teni gereğinden fazla yağlıysa ve o gün stresli bir gün geçirdiyse terleme normal olarak kabul edilebilir. Vücutta ki her şeyden etkilenebilen terleme olayının çözümü insanın kendisinde bitmektedir biraz da. Fazla rahatsız edici durumlar için beklenmeden hekime başvurulmalıdır.Uykuda terlemenin nedeni gördüğünüz kabuslar olabilir, gün içinde çok fazla tüketilen kafein ve çay olabilir… Bunların yanı sıra bağışıklık sistemi bozuklukları ve düşük kan şekerinden dolayı gibi ciddi nedenleri de olabilmektedir. Bir de birey antidepresan vari ilaç kullanıyorsa ve bu ilaç kullanımından sonra uyku terlemesi oluyorsa normaldir.

Uykuda terlemenin bir çok çözümü bulunmaktadır. Baş parağrafta belirtildiği üzere çay ve kahve tüketimi azaltılmalıdır. En azından makul seviyeye çekilmelidir. Antidepresan ilaçlar kullanılıyorsa hekimi bu durum hakkında bilgilendirmeli ve ilaca ona göre devam edilmelidir. Gün içinde spor yaparak, yiyip içmeye dikkat ederek gece terlemesi engellenebilir. Uykuda terlemenin en büyük nedenlerin biri de strestir. Stresten ve sıkıntıdan uzak durmanız gerekiyor.Ufak önlemler alarak uykuda terleme sorununuzu çözebilirsiniz. Ancak ileri derecede sizi rahatsız eden bir terleme mevcutsa hiç beklemeden uzmana başvurmalısınız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA