SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim
oyun kodu satın al steam cüzdan kodu wow azeroth fifa cdkey wow prepaid lol rp satın al

YGS öncesi sınav kaygısına dikkat

YGS öncesi sınav kaygısına dikkat
Bu haber Mustafa Deniz tarafından 19 Ocak 2017 - 20:27 'de eklendi ve 342 kez görüntülendi.

Psikologlar, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesi sınav kaygısına vurgu yaparak, önemli bir sınav öncesinde belirli bir seviyede hissedilen kaygının, motivasyonu ve başarıyı artırdığını söylüyor.YGS sınavının yaklaştığını vurgulayan uzmanlar, “Gençlerin üniversite yaşamlarını belirleyecek olan bu sınav öncesinde, biraz stresli ve kaygılı olmaları doğal bir durum. Ancak ülkemizdeki sınav sistemi, kişilerin stresini daha da arttırıyor. Bu durum da kaygıyı kontrol etme ihtiyacı doğuruyor” diyor.

Öğrenme için belli düzeyde kaygının gerekli olduğunun altını çizen psikologlar, yaşanan kaygının miktarının fazla olmasının, başarıyı olumsuz etkilediğini, sınav kaygısının hem sınav öncesinde hem de sınav süresince yaşanan ve kişinin kendi potansiyelini kullanmasına engel olan şiddetli kaygı olduğunu vurguluyor.

Sınav kaygısı yoğun olan bir kişi, sınava çok iyi hazırlanmış olsa da sınavda kendisinden beklenen başarıyı gösteremeyebileceğinin altını çizen uzmanlar, kaygının şiddetinin çok fazla olması durumunda kişinin dikkatinin dağılacağını, bunun da daha önceden öğrenmiş olduğu bilgileri sınavda kullanmasına engel olacağını ifade ediyor.Uzmanlar, sınav kaygısının nedenlerini şöyle sıralıyor:

“Mükemmeliyetçilik, başarısız olma korkusu, sınava yeterince hazırlanamamış olmak, çok uzun süre ders çalışmak ve yeterince dinlenmemek, ders çalışmakla ilgili yanlış stratejiler kullanmak, çevrenin ders çalışmakla ilgili baskı yapması, daha önce bazı sınavlarda başarısız olmak, her zaman çok başarılı olmak ve bu sebeple çevrenin yüksek başarı beklentisi, sınava büyük anlamlar yüklemek, başarı açısından başka kişilerle kıyaslanmak, yarıştırılmak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA