SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim
oyun kodu satın al steam cüzdan kodu wow azeroth fifa cdkey wow prepaid lol rp satın al

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir ?

Halk arasında en çok rastlanılan rahatsızlıklardan biri de yüksek tansiyon sorunudur. Haberimizin devamında tansiyon nedir, büyük ve küçük tansiyon değerleri nelerdir, yüksek tansiyonun nedenleri, hangi tür beslenmeler yüksek tansiyona neden olur konu başlıklarını ele aldık…

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir ?
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 07 Şubat 2017 - 14:32 'de eklendi ve 447 kez görüntülendi.

Tansiyon günümüz zamanlarında sık sık rastlanmak ile birlikte geçmişten bu yana bir çok insanın muzdarip olduğu bir hastalıktır. Tansiyon dolaşım sisteminin aktivitesi sonucu oluşan, bozukluğunda ise ciddi sorunlara yol açan bir hastalıktır. Tansiyon kelime anlamı gerilim olarak çevrilir.Kanın atardamarlara yaptığı baskı büyük tansiyon, kalbin gevşemesi sonucu kanın serbest kalması ise küçük tansiyonu oluşturur. Temel olarak basit bir mekanizma ya bağlı olarak kanın dolaşımı sonucu oluşur.

Herkesin sahip olduğu bir tansiyonu değeri vardır. Evrensel olarak kabul edilen ise 12/8 oranıdır. Bu oran dışında ölçülen ölçümler yüksek veya düşük tansiyon olarak adlandırılır. Gün içinde stres, heyecan, aşırı yorulma veya günlük bir aktivite tansiyon da değişikliğe yol açabilir. Lakin tansiyon oranı sık sık normalden farklı olursa ve artık kronikleşmeye başlar ise kişi için risk oluşturmaya başlar.

Genel olarak tansiyon yüksekliği; sık rastlanan, tanı ve tedavisi zor olan bir hastalık çeşididir. Kanın atardamarlara aşırı baskı yapması sonucu baş ağrısı, ensede yanma, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, burun kanaması gibi belirtiler ile ortaya çıkar ve bazı durumlarda atardamarları yırtarak beyin kanamasına kadar yol açabilir.Yüksek tansiyon yani hipertansiyonun en belirgin nedenleri arasında genetik yatkınlık ve kalıtım gelir. Daha çok aileden geçen bir hastalık olup, geçirilen bir kaza veya hastalığa bağlı olarak kullanılan ilaçların yan etkisi, besleme şeklinde aşırı yağlı, tuzlu ve karbonhidrat ağırlıklı olarak beslenme seçimi, şişman olmak, böbrek hastası olma, kalp damarlarının darlığı ve yaşın 40 üstü olması gibi etkenlerden dolayı oluşur. Sizde hipertansiyon şüphesi taşıyor iseniz en kısa zamanda bir doktora görünmeli ve tansiyonunuzu takip altına alabilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA