SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim
oyun kodu satın al steam cüzdan kodu wow azeroth fifa cdkey wow prepaid lol rp satın al

Zehirli Mantarlar Nasıl Anlaşılır?

Dağlarda kendi kendine yabani ortamda yetişen mantarlar hepimizin en sevdiği yiyeceklerden birisidir. Ancak mantar toplarken zehirli mantarlara karşı oldukça dikkatli olmamız gerekir…

Zehirli Mantarlar Nasıl Anlaşılır?
Bu haber Yağmur Yılmaz tarafından 18 Ocak 2017 - 14:53 'de eklendi ve 562 kez görüntülendi.

Mantarlar çok sevilen fakat toplanırken de çok dikkat edilmesi gereken bitkilerdir. Zehirli mantarı yenen mantarlardan ayırt etmek çok zor ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Toplarken yöresel halkın dış görünüşüne bakarak ayırt etmesi mümkün değildir. En büyük riski de yenen mantarların ve zehirli mantarların yanyana da yetişebiliyor olmasıdır.Zehirli mantarlar nasıl anlaşılır sorusunun en doğru yanıtı uzmanlar tarafından laboratuvar ortamında ayırt edilebilir olmasıdır. Mantarı pişirmek kurutmak tuzlu suda veya sirkeli suda bekletmek inanılan gibi zehrini almaz. Gözle yapılan tek ve net olan bir anlama şekli mantar koparıldıktan sonra mantarın iç kısmında mavileşme olması zehirli olduğunu gösterir. Halk arasında doğru bilinen fakat yanlış olan ayırt etme etnikleri vardır.

Bunlar da şöyledir. Yeterince pişirilince zehiri geçer soğanla temas edince kararır kokuları tatları kötüdür zehirli mantarlar böceklenmez gibi inançlar vardır ve bunlar bu şekilde uygulanırsa ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bunun için ayrımı mikologlara yani mantar bilimcilere bırakmak en doğrusudur. Her işte olduğu gibi bu işi de uzmanına bırakmak gerekir.Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA