SON DAKİKA

Güvenilir Tarafsız Son Dakika Haberleri – TvHaberlerim
oyun kodu satın al steam cüzdan kodu wow azeroth fifa cdkey wow prepaid lol rp satın al

Astronomi Nedir, tarihi ve alt başlıkları nelerdir?

Astronomi ve modern astronomi nedir, modern astronominin alt dalları nelerdir konuları ile ilgili ayrıntılı bilgiye haberin devamında ulaşabilirsiniz.

Astronomi Nedir, tarihi ve alt başlıkları nelerdir?
Bu haber Ahmet Yaman tarafından 23 Ocak 2017 - 17:00 'de eklendi ve 575 kez görüntülendi.

Gök cisimlerinin uzaydaki hareketlerini, kimyasal ve fiziksel yapı ve değişimlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Geçmişi insanlık tarihinin başlangıcına kadar dayanmaktadır. İlk çağlardan itibaren insanlar gökyüzünde gerçekleşen değişiklikleri doğa olayları ile bağdaştırarak hareket etmiştir. Gökyüzünün gözlemi bu kadar erken başlaması sebebiyle, astronominin gelişimi hızlı olmuştur. Amatör olarak dahi yapılan gözlemler astrolojiye katkıda bulunmuştur. Eski Yunanca ‘da geçen astron ve nomos sözcüklerinden oluşmak ile birlikte anlamı “yıldızların yasası”dır.Astronomi Tarihi

Tarihe bakıldığında astronomi adına bilinen ilk gözlemler Babil devleti zamanında yapılmış ve gece-gündüz kavramları 12’şer saate bölünmüştür. Daha sonrasında günümüzde de kendine hayran bırakan Mısır piramitlerinin astronomiden yola çıkılarak konumlandırılması ve inşaası Mısırlıların da astronomi konusundaki çalışmalarına işaret eder. Astronomi, Yunanlılar ile birlikte deneylerin teorileştirildiği, bilim olarak kabul edildiği zamanları yaşamaya başlamıştır.

Modern Astronomi nedir?Gök cisimlerinin hareket nedeninin Güneş’in etkisi merkezli olduğu kabul ederek açıklamalar yapan Kopernik olmuştur. Kopernik’in açıklamalarının fiziksel temelinin olmaması ile birlikte, Newton ve Galileo bunun üzerine gök cisimlerinin dinamik taraflarını da koyarak modern astronomiye temel hazırlamışlardır. Daha sonrasında ise Kepler Gezegensel Hareket Kanunu’nu bularak astronomiye katkıda bulunmuştur.

Modern Astronominin Bazı Alt Başlıkları

Astronomi her ne kadar astroloji ile karıştırılsa ve hatta bağdaştırılsa da, astroloji, astronomiden destek almıştır ancak bu iki kavram birbirleri ile kesişimi olan kavramlar değillerdir.Astrofizik; kısacak gök fiziği olarak geçen bu kavram gök cisimlerinin kimyasal ve fiziksel değişimlerini inceleyen bir astronomi bilim dalıdır.

Kozmoloji; kısaca evren bilim olarak tanımlanan kozmoloji, evreni konu alan ve galaksileri inceleyen bir astronomi bilim dalıdır.

Astronometri; kısaca gök ölçümü olarak adlandırılan bu kavram yıldızların ve diğer gök cisimlerinin hareketlerinin yüksek bir hassasiyetle hesaplanmasını içeren bir astronomi bilim dalıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Yasalar gereği suç olarak kabul edilen yasadışı, hakaret, küfür vb. yorumlardan meydana gelebilecek tüm yasal sorumululuklar yorumu yazan kişiye aittir. Yorum yazarken tüm bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırsınız.
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA