Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Yeni EYT Paketi Mi Geliyor? Paket Kimleri Kapsıyor?

  İkinci EYT paketinin bayramdan

  İkinci EYT paketinin bayramdan sonra ele alınacağı konuşuluyor. İkinci EYT paketi kimleri kapsıyor? Ev kadınları, Bağ-Kurlular, esnaf bu kapsamda yer alıyor mu?

  Milyonların beklediği yeni EYT paketi ile ilgili detaylar basında yer almaya başladı. Takvim Gazetesi’ndeki habere göre Meclis’te yapılacak çalışmalar, özellikle esnaflar, ev kadınları ve çalışan anneler arasında büyük bir beklenti oluşturuyor. EYT düzenlemesi kapsamında, Bağ-Kur’lu küçük esnafların SSK’lı çalışanlarla eşitlenmesi ve prim gün sayılarının düşürülmesi gibi konular gündemde.

  GERÇEKLEŞİRSE ESNAF RAHATLAYACAK

  ikinci-eyt-2 Yeni EYT Paketi Mi Geliyor? Paket Kimleri Kapsıyor?

  Planlanan düzenlemeyle, yaklaşık 1 milyon küçük esnafın 5 yıl erken emeklilik imkanına sahip olması amaçlanıyor. Bağ-Kur prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e indirilmesiyle, esnaflar rahatlayacak.

  Özellikle kadınların emeklilik yaşının, çocuk sayısına göre esnetilmesi konusu da listede yerini alıyor. Bu düzenleme, çocuk sahibi annelerin emeklilik hakkını daha erken elde etmelerine katkı yapacak.

  Ev kadınları için ise isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birinin devlet tarafından karşılanması düşünülüyor. Asgari ücret üzerinden yapılan hesaplama ile en düşük isteğe bağlı sigorta priminin 6 bin 400 TL olduğu ve bunun 2 bin 133 TL’sinin devlet tarafından karşılanacağı ileri sürülüyor.

  Meclis’te yapılacak çalışmaları milyonlarca kişi takip edecek.