Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Çin Otomobillerine Yüzde 40 Vergi Artışının Yankıları Sürüyor

  Çin otomobillerine yüzde 40’lık

  Çin otomobillerine yüzde 40’lık vergi artışı yapılmasına Çin’den tepki geldi. Çin Elektrik ve Makine Sanayi Ticaret Odası, bu durumun üreticilerde kayba yol açacağını söyledi.

  Türkiye, Çin otomobillerine yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulayacağını açıklamış ve böylelikle gümrük vergisi yüzde 50’ye çıkmıştı. Bu durum Çin pazarında sıkıntıya neden oldu. Çin Elektrik ve Makine Sanayi Ticaret Odası’ndan (CCCME) yapılan açıklamada ‘Çin otomotiv endüstrisi’ adına bu karara karşı çıktıklarının altı çizildi ve Türkiye’de satış yapan Çinli markaların ilave gümrük vergisi kararından önce verdiği siparişlerin yüzde 40 ek vergiden muaf tutulması istendi.

  KARAR SÜRECENİ ETKİLEYECEK

  Açıklamada, Türkiye’nin aldığı kararların Çin’den Türkiye’ye yapılacak olası otomotiv yatırımlarının karar verme sürecini ciddi şekilde etkilediği de vurgulanırken, ayrıca geçen yıl Çin’den ithal edilen elektrikli araçlar için getirilen yeni ithalat şartları kapsamında Türkiye’deki gümrüklerde bazı araçların mahsur kaldığı belirtildi ve bu araçların gümrükten çekilmesi için çözüm de istendi.

  Türkiye’nin Çin otomobillerine yüzde 40 ek vergi kararının yankıları sürüyor.