Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Emekli ve Memur Maaşı Zamları Ne Kadar Olacak? Herkesin Gözü Bu Rakamlarda!

  Emekli ve memur maaşlarına

  Emekli ve memur maaşlarına ne kadar artış yapılacak? Emetli ve memur zammı ne kadar olacak? Milyonların gözü bu gelişmelerde.

  3 Temmuz da kritik bir tarih olarak karşımızda duruyor. Çünkü bu tarihte enflasyon verileri açıklanacak ve memur ve emetli maaş artışları da bu verilere göre şekillenecek. Ayrıca rakamlara refah payı eklenmesi de söz konusu olacak.

  Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in haberine göre, 6 aylık enflasyon yüzde 25-26 bandında bir rakam olarak ortaya çıkacak. Bunun üzerine eğer bir refah payı eklenecekse bu da 3 Temmuz’dan sonra açıklanacak. Milyonların gözü de bu açıklamalarda olacak. Daha sonra da yasal düzenleme olarak Meclis’e gelecek ve emekliler ile memurların Temmuz ayı aylıklarına yansıtılacak. Burada 10-15 puanlık bir refah payı ile artışın yüzde 35-40 bandına gelmesi de bekleniyor.

  • 1-5 TEMMUZ: Memur emeklilerine maaş ödemesi, ay içinde zam farkı
  • 3 TEMMUZ: Zam oranları belli olacak
  • 17-26 TEMMUZ: SSK emeklilerine zamlı maaş
  • 25-28 TEMMUZ: Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş

  SEYYANEN ÖDEME

  memur-emekli-zammi Emekli ve Memur Maaşı Zamları Ne Kadar Olacak? Herkesin Gözü Bu Rakamlarda!

  Yapılacak enflasyon artışı ve beklenen refah payı zammının dışında emekliler için bir süredir uygulanan taban maaşların da değişmesi gündemde. Kök aylıkları düşük olan emeklilere bir süredir seyyanen ödeme gerçekleştiriliyor Ocak ayında 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye çıkartılan taban maaşlarda uygulama da Temmuz’da değişecek.

  Şu anda en düşük emekli maaşı olan 10 bin liranın altındaki tüm kök aylıklar bu rakama tamamlanıyor. Temmuz artışları da yine kök aylıklara yapılacak. Eğer taban maaşın altında kalmaya devam ederse bu kez seyyanen ödeme yapılmaya devam edilecek. Taban maaş artışında da enflasyon oranlarının etkili olması bekleniyor. Bu nedenle TÜİK’in açıklayacağı veriler büyük önem taşıyor.

  Buna göre de şu formüller öne çıkıyor:

  • Mevcut: 10.000 TL
  • İlk 6 aylık enflasyona göre: 12.581 TL
  • 2024 yılı enflasyon tahminine göre: 13.800 TL

  Yapılacak enflasyon artışlarından sonra en düşük memur ve memur emeklisi maaşları da değişmiş olacak. Eğer refah payı uygulanırsa bu oranlar yükseleceği için rakamlar da artacak. Ancak sadece enflasyon farkı ve toplu sözleşme ile yeni maaşlar şu şekilde olacak:

  Mevcut – Yüzde 20.34 zamlı
  • Memur: 32.860,37 TL’den – 39.544,17 TL’ye
  • Memur emeklisi: 14.741,51 TL’den – 17.739,93 TL’ye yükselecek.

  Memur ve emekli maaşları ile ilgili gelişmeler sitemizde olacak.