Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Mesud Pezeşkiyan Kimdir? Türk Mü? Kaç yaşında? İran’da Cumhurbaşkanı Seçilebilecek Mi?

  Mesud Pezeşkiyan gündemde en

  Mesud Pezeşkiyan gündemde en çok konuşulan isimler arasında. Mesud Pezeşkiyan kimdir, Mesud Pezeşkiyan Türk mü? Mesud Pezeşkiyan işi, kaç yaşında, aile yaşantısı ve detaylar haberimizde…
  İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turu birinci tamamlayan Mesud Pezeşkiyan dikkat çekici bir isim. Mesud Pezeşkiyan’ın Türk olması dikkat çekiyor. Mesud Pezeşkiyan, Türk asıllı bir kalp cerrahı ve politikacı. 2013 İran cumhurbaşkanlığı seçiminde yarıştı ancak çekildi ve 2021 İran cumhurbaşkanlığı seçiminde tekrar aday oldu ancak reddedildi. Pezeşkiyan, 2024 İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışıyor.
  REKTÖRLÜK YAPTI
  Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954’te Mahabad’da İranlı Türk anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Şu anda 70 yaşında. Genel tıp alanında dereceyle mezun oldu. İran-Irak Savaşı (1980–1988) sırasında savaşçı ve doktor olarak çalıştı. Pezeşkiyan, Pratisyenlik kursunu 1985 yılında tamamladı ve tıp fakültesinde Fizyoloji dersleri vermeye başladı.
  Genel cerrahi ihtisası ve kalp cerrahisi yan dal uzmanlığını aldı. 1994 yılında Tebriz Tıp Bilimleri Üniversitesi’nin rektörü oldu ve 5 yıl bu göreve devam etti.
  SİYASETE GİRİŞİ
  Pezeşkiyan 1997 yılında Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak Muhammed Hatemi’nin yönetimine girdi ve siyasete atıldı. Dört yıl sonra 2001-2005 yılları arasında Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. O tarihten bu yana beş kez İran parlamentosuna Tebriz’i temsilen seçildi ve 2016’dan 2020’ye kadar parlamentonun Birinci Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.