43 Yaşında Erken Emekli Olmak İsteyenlere Sevindiren Haber!

Mesleki anlamda ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlar, fiili hizmet süresi için zam ve yıpranma hakkını elde edebiliyor. Yakın zamanda 18 meslek için geçerli olan bu hak 45 mesleğe kadar çıkarıldı.

GÜNDEM 26.10.2021 - 21:45 26.10.2021 - 21:50 TV Haberlerim

Son düzenlemeyle birlikte sağlık çalışanları ve cezaevi görevlileri gibi farklı mesleklerde çalışanlar da 43 yaşında erken emeklilik fırsatından yararlanmaya başladı. İşte yıpranma hakkı kullanılabilecek meslekler hakkında en güncel bilgiler…

Her ne kadar son gelişmelerden sonra emekli maaşları düşük seviyede kalsa da milyonarca çalışan emekli olabilmek için gün saymaya devam ediyor. Bazı durumlarda erken zamanda emekli olabilmek için araştırma yapan milyonlarca çalışan için özel haberler gündeme geliyor. İş Kanunu’nda fiili hizmet süresi zammı ile tanımlanan ancak halk arasında yıpranma hakkı olarak bilinen uygulama, erken emekliliğin kapılarını aralıyor.

Fiili Hizmet Süresi Zammıyla Erken Emeklilik

Yıpranma hakkı olarak da bilinen bu kurala göre, inşaat sektöründen cam ve madencilik sektörüne kadar pek çok alanda çalışanlara erken emeklilik imkanı tanınıyor. Özellikle yaşamsal riskler barındıran veya ağır güç gerektiren işlerde çalışanlar, diğer çalışanlara göre erken yaşta emekli olma hakkı elde edebiliyor. Bu mesleklere fiili hizmet süresi zammı da uygulandığı için vatandaşların bu konuda mutlaka bilgi sahibi olması gerekiyor.

bireysel-emeklilik-ile-ilgili-son-gelismeler

Söz konusu mesleklerde çalışanlar, her bir çalışma yılı için emeklilik günlerine 60 ila 90 gün, bazı durumlarda ise 180 gün olmak üzere fazladan süre kazanabiliyor. Erken emeklilik hakkını kullanmak isteyenler, hangi mesleklerin fiili hizmet süresi zammı kapsamına alındığını merak ediyor. Bu alanda ilgili bakanlıkların yaptığı son çalışma sonrasında yıpranma hakkı mesleklerinin kapsamı genişletildi.

emeklilik-gun-sayisi

Hangi Mesleklerde Yıpranma Hakkı Tanınıyor?

Erken emeklilik hakkına sahip olan meslek sayısı geçtiğimiz yıllarda 18 olarak belirlenmişti. Ancak bu sayı son düzenlemeyle birlikte 45’e yükseltildi. Bu kapsama alınan mesleklerden bazıları, röntgen teknisyenleri, ağız-diş radyoloji uzmanları, ceza infaz kurumu müdürü, ihtiyat pilotları ile infaz memuru gibi meslekler dahil edildi. Erken emekliliği sağlayan yıpranma hakkından 2017’nin Ağustos ayı itibari ile çalışmaya hayatına başlayanlar faydalanabiliyor. Böylelikle 50 yaşından önce emekli olma fırsatı sunuluyor.

Yorumlar (1)