Bakanlıktan Çocuk Başına 1500 lira Yardım! Her Ay Düzenli Verilecek! Geri Ödeme Yok!

Sosyal ve Ekonomik Destekler kapsamında devlet yardımları yapılmaya devam ediliyor. Bakan Yanık açıkladı. Yardımlar kapsamında 170 milyon lira ödeme yapıldı.

GÜNDEM 13.10.2021 - 13:37 13.10.2021 - 13:38 TV Haberlerim

Aile ve Sosyal Hizmet Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklama ile her ay düzenli olarak yardımların yapıldığı ailelere ekim ayı için yapılacak yardımların da ayın 15’ine kadar tamamlanacağını söyledi.

Çocuk Başına 1500 lira

Sosyal ve Ekonomik Destek adı altında yapılan yardımlar ile ihtiyaç sahibi olan ailelerin çocuklarına 1500 liraya kadar yardımlar yapılıyor. Yapılan bu yardımlara ulaşabilmek için ise yardıma muhtaç vatandaşların başvurmaları gerekiyor. Yardım almak isteyen vatandaşların birkaç şartı yerine getirmesi lazım. Mahalle muhtarlıklarından alınan fakirlik belgesi ve hane halkının TC kimlik numaraları ile beraber kaymakamlıklara veya Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurular yapılabiliyor.

cocuk-parasi-icin-nereye-basvurulur-h1611145651-196390

Başvuracak ailelerin bu yardımlardan faydalanabilmesi için toplam hane gelirinin asgari ücretin 1,5 katı dan az olması ve başka bir kurumdan yardım alınmaması gerekiyor. Çocukların okula devam edebilmesi için yapılan yardımlar ile eğitim masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Her çocuk başına ortalama 1500 liraya kadar çıkan yardımlar ile ailelerin gider kalemleri azaltılmış olunuyor.

170 Milyon Lira Ödeme Yapıldı

Bakanlığı başvuru değerlendirmelerinden sonra ulaştığı ailelere sağlık alanında da yardımlar yapılıyor. Çocukların aşı masrafları ve diğer sağlık giderleri devlet tarafından bu yardımlar ile karşılanıyor. Yapılan yardımlar ailelerin hesaplarına her ay düzenli olarak yatırılırken Ekim ayı içinde toplam 170 milyon liradan fazla yardım ailelere ulaştırılmış durumda.

para-cocuk-2

Yardımlar Artırılacak

İhtiyaç sahibi ailelerin kış mevsiminin de yaklaşması ile artan masraflarına bir de yakacak parası eklenmiş durumda. Bu masraflar içinde yardım alan vatandaşların kış boyunca kullandıkları miktarda kömür yardımı yapılıyor. Doğalgaz kullanan vatandaşların ise faturalarının bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Bu yardımların alanını daha da genişletmeye planladıklarını belirten Bakan Derya Yanık, 2022 yılbaşından itibaren ailelere yapılan SED yardımlarının asgari ücrete yapılacak olan zam oranında artırılacağını açıkladı.

Bu yardımlar ailelere her ay düzenli olarak ve geri ödemesiz şekilde verilmekte.

Yorumlar (1)