Doğum Borçlanması Yaparak Tam 6 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! Hemen Erken Emekli Olun

Devlet tarafından tanınan doğum borçlanması hakkı ile prim sürenizden 6 yıl daha erken emekli olma şansına sahip olabilirsiniz…

GÜNDEM 07.09.2021 - 17:09 07.09.2021 - 17:09 TV Haberlerim

Emekli olmak isteyenlerin önündeki en büyük engellerden biri de doldurulması gereken prim gün sayısıdır. Günümüzde erken emeklilik hayali kuran binlerce çalışan, her yolu denerken devlet tarafından sunulan doğum borçlanması hakkını da araştırıyor. Bazı koşulları taşıyan çalışanlar doğum borçlanması sayesinde erken emekli olma fırsatı buluyor. Özellikle kadınlar doğum borçlanması sayesinde erken emeklilik yapmanın keyfini çıkarabiliyor.

dogum1

Doğum Borçlanması Başvuru Şartları Neler?

Erken emeklilik fırsatından yararlanmak isteyen kadınlar, doğumdan 2 sene sonrasına dek bu haktan yararlanabiliyor. Devlet tarafından sunulan bu hakta ayrıca evlatlık işlemlerinin tamamlanması sonrasında da erken emekli olma fırsatı bulunuyor. Doğum borçlanması sayesinde emekli olabilmek için eksik prim gününün tamamlanabilmesi ve sigorta başlangıcının daha geriye çekilebilmesi mümkün oluyor.

dogum2

Devletin sunduğu bu hakka göre borçlanma primi, asgari ücretin yaklaşık yüzde 32’sini kapsar. Dolayısıyla bu miktarın yaklaşık 7.5 katına kadar primin yatırılması mümkündür. Doğum borçlanması ile erken emekli olmak isteyen kadınlar, günlük sadece 38 TL ila 286 TL aralığındaki prim tutarının ödenmesi ile 6 yıl önceden emekli olabilme fırsatını kullanabiliyor. Ayrıca kişilere herhangi bir maaş bağlanmamış ise borçlanma tutarının tamamı iade edilebiliyor.

dogum3

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erken emekli olma hayali kuran çalışan kadınların araştırdığı doğum borçlanması çin başvuru işlemleri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü aracılığıyla yapılıyor. Kişiler şahsen başvuru veya online iletişim kanallarını kullanarak doğum borçlanması başvurusu yapabiliyor. Öte yandan memur çalışanlar ise SGK Genel Müdürlüğü, Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına giderek adres teyidi ile birlikte dilekçe yazarak başvuru yapabiliyor.

dogum4

Yapılan başvurular değerlendirildikten sonra onay verilmesi halinde doğum borçlanması sayesinde 6 yıl daha erken emekli olunabiliyor. Bu hak sayesinde SGK’lı kadınlar çalışmadığı sürelerin prim borcunu ödeyerek, 6 yıla kadar daha erken emekli olma fırsatını kullanabiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@