Benzin Ve Motorine Çifte İndirim! Rüzgar Tersine Döndü!

Benzin Ve Motorine Çifte İndirim! Rüzgar Tersine Döndü!

Benzin Ve Motorine Çifte İndirim! Rüzgar Tersine Döndü!

Alıştığımızın tersine benzine ve akaryakıta zam yerine indirim haberi herkesi şaşırttı. Son günlerde akaryakıta gelen üst üste zamların ardından bu kez çifte indirim haberinin gelmesi herkesi sevindirdi. Bu gece yarısından itibaren uygulanacak olan indirim ile benzin ve motorinin litresi 60'ar kuruş düştü. Yapılan indirim ile birlikte benzinin litresi 21 lira seviyelerine, motorinin litresi ise 23 lira seviyelerine geriledi.

Dolar kurumda yaşanan değişimler sebebiyle akaryakıt fiyatlarında da dengesizlik yaşanıyor. Bu hareketlilik sebebiyle genellikle yükselen akaryakıt fiyatlarında bu sefer indirim yapıldı. 2 gün önce benzine yapılan zamdan sonra çifte indirim geldi. Yapılan indirim gece yarısından itibaren uygulanmaya başlayacak. İndirimin uygulanması ile birlikte benzin ve motorinin fiyatı 60'ar kuruş düştü.

Akaryakıt fiyatları son 10 günde 3 kez değişti. 17 Ocak’ta, 18 Ocak’ta ve son olarak 25 Ocak’ta yapılan zam ile birlikte aynı ay içerisinde 3 kez değişiklik yaşandı.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Ülkemizde akaryakıt fiyatları hesaplanırken farklı etkenlerin bu hesaplamada kullanıldığı biliniyor. Benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı ekleniyor. Sonrasında hariç rafineri satış fiyatı da ekleniyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.