EYT Düzenlemesi Mecliste Milletvekili İmzasına Açıldı

EYT Düzenlemesi Mecliste Milletvekili İmzasına Açıldı

EYT Düzenlemesi Mecliste Milletvekili İmzasına Açıldı

Uzun bir dönemdir gündemden hiç düşmeyen EYT düzenlemesi, meclise gelerek AK Parti Milletvekillerinin imzasına açıldı. İmzaların tamamlanmasının ardından EYT düzenlemesinin kısa sürede TBMM Başkanlığı’na sunulması üzerinde duruluyor.

EYT düzenlemesi için bugün AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu tarafından bir televizyon yayınında Şubatta yasanın çıkması ve Mart ayında da ilk emekli maaşlarının ödenmesi yönünde net bir ifade kullanılmıştı. Bugün EYT hakkında bir gelişme daha yaşanırken, düzenleme AK Parti Milletvekillerinin imzasının alınması için meclise getirildi. İmzaların tamamlanması süreci ardından da düzenlemenin en kısa süre içerisinde Meclis Başkanlığı’na sunulması planı yer alıyor.

Bakan Bilgin: “Bu Hafta Meclise Gelebilir”

Düzenleme hakkında bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bir açıklama gerçekleştirirken, Pazartesi günü kabine toplantısı ardından soruları yanıtladıklarını ve EYT düzenlemesinin bu hafta TBMM’ye gelmesi ihtimalinin bulunduğunu bildirdi. Bilgin, EYT bu hafta meclise gelecektir diye tahmin ettiğini, çünkü grupta milletvekili arkadaşlarının görüşmeye devam ettiğini, grubun tamamı üzerinde konuştuklarını ve kanun teklifinin hazırlanarak komisyonunda tartışacağını ekledi. Bakan Bilgin, EYT'nin maliyeti üzerinden sorulan sorulara da 120-150 milyar TL arasında bir maliyeti bulunduğunu belirterek cevap verdi.

EYT Neler Sağlayacak?

EYT düzenlemesinin yasalaşması ile birlikte 23 yıllık bir problem çözüme kavuşurken, 8 Eylül 1999 öncesi çalışmaya başlayanlar ilk kapsamda yer alacak. Bu sayede 2 milyon 250 bin kişinin yararlanacağı EYT hakkında bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte kıdem tazminatı açısından da işverenlere Kredi Garanti Fonu üzerinden destek sağlanacak.

EYT dolayısıyla işten ayrılan ve kıdem tazminatı alan fakat işine devam etmek isteyen işçiler de 5 puan SGK destek primi indirimi yapılarak çalışmaya devam edebilecek. EYT yasalaştıktan sonra başvurular E-Devlet'ten gerçekleştirilecek ve hızlı bir şekilde sistem içerisinde emeklilik işlemleri tamamlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.