EYT Yasasında Açıklanacak Maddeler 1999 Yılı ve Staja Dikkat

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2022 yılında son günlerinde müjdesi verilen EYT düzenlemesinde sona doğru gelindi.

EYT Yasasında Açıklanacak Maddeler 1999 Yılı ve Staja Dikkat

Pazartesi günü saat 11'de açıklanacak ve daha sonra da komisyona sunulacak EYT düzenlemesinin maddeleri ortaya çıktı.

234324-sewd-cover.jpg

İlk etapta 8 maddeden oluşan düzenleme daha sonra ise 5'e indirildi.

Pazartesi günü TBMM Başkanlığı'na sunulacak Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi teklifinin detayları ortaya çıkıyor.

Meclis'te artık görüşmelerine başlanacak EYT düzenlemesi teklifinin 5 maddeden oluşacağı ortaya çıktı.

Hazırlanan taslak ilk etapta 8 maddeden oluşuyordu. Taslağın ilk 3 maddesinde EYT ile alakalı olmayan maddeler yer alıyordu taslak daha sonra 5 maddeye düşürüldü.

EYT yasasının Meclis'e sunulmasına artık 1 günden daha az zaman kalmışken teklifin detaylarına ulaşıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından AK Parti Grubu'na gönderilen EYT yasa taslağı sekiz maddeden oluşmaktadır.

Hazırlanan taslağın ilk üç maddesinde EYT ile alakalı olmayan konular yer alıyordu. Taslak 5 maddeye indirildi. Hazırlanan EYT yasa taslağın ilk iki maddesi yürütme ve yürürlülük maddelerinden oluşmakta.

EYT yasası teklifi Meclis'te önce Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda daha sonra Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. İki komisyonda teklifin kabul edilmesinden sonra yasa taslağı Meclis Genel Kurulu'na gelecek.

Görüşmeler esnasonda gözler yine muhalefette olacak. Staj mağduriyeti olmak üzere diğer sorunların muhalefet tarafından yeniden önergelerle gündeme getirilmesi bekleniyor. Muhalefet tarafı, EYT düzenlemesinin 1999 yılın tamamını kapsamasını istiyor.

İşte Meclis ve komisyona sunulacak EYT yasasının maddeler ise şöyle:

EYT yasası teklifinin ana maddesi 9 Eylül 1999 yılı öncesinde işe girenlerden kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin prim gününü dolduran herkesin emekli olabilmesi sağlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamış olduğu gibi EYT ile emeklilik için herhangi bir yaş sınırı olmayacak.

Hazırlanmış teklife göre emekli olduktan sonra çalışmaya devam edecekler için de teşvik primi düzenlemesi yasal hale gelmiş olacak.

Meclis'e sunulacak olan teklifle birlikte taşerondan kamuya geçenlerin zorunlu olan emeklilik de isteğe bağlı hale gelecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.