EYT’liler Dikkat! Çok Geç Olabilir!

Milyonların heyecan içerisinde bekledikleri EYT düzenlemesinde eksik primler için borçlanma amacıyla başvurun sayısında ciddi bir artış yaşanmıştı.

EYT’liler Dikkat! Çok Geç Olabilir!

Milyonların heyecan içerisinde bekledikleri EYT düzenlemesinde eksik primler için borçlanma amacıyla başvurun sayısında ciddi bir artış yaşanmıştı. Uzmanlar bu aşamada 30 gün şartına dikkat çekerek; bunun e-devletten kontrol edilmesi için uyarılarda bulundu! İşte detaylar!

Bilindiği üzere EYT düzenlemesinin açıklanmasıyla birlikte eksik primlerden dolayı borçlanma başvuruları da hızlanmıştı. Hatta 31 Aralık tarihi öncesi SGK şubelerinin önlerinde EYT'lilerin uzun kuyruklar oluşturdukları biliniyor. Bu başvuruları yapanların SGK borçlanma tutarlarını hesapladı. Arından birer birer tebliğ edilmeye de başlandı. Bu aşamada uzmanlar önemli bir konuya dikkat çekiyorlar! Çünkü borçlanma başvurusunda bulunanların dikkatli olmaları gerekiyor!

30 Günlük Ödeme Süresine Dikkat!

EYT'liler eksik gün sayılarını hesaplattıktan sonra kendilerine tebliğ edilmesinden sonraki 30 günlük süreye dikkat etmek durumundalar. Burada dikkatli olması gereken önemli nokta; borçlanma miktarının tebliğ edildikten sonraki 30 günlük süre içerisinde tebliğ edilen ödemenin yapılması konusudur! Diğer türlü EYT’liler yüzde 55 oranındaki zamlı tutar üzerinden borçlanma primlerini ödemek durumunda kalabilirler!

Yüzde 55 oranında daha fazla bir ödeme durumunda kalmayı istemeyen EYT’liler bunu e-devlet sistemi üzerinden kontrol etmeliler. Bu aşamada SGK tarafından bildirim ulaşmasa dahi e-devlet'ten kontrol ederek; ödemenin 30 günlük süre içerisinde yapılması gerekiyor. Aksi taktirde ödeme miktarının tamamı üzerinden yüzde 55 zamlı olarak ödeme yapmak gerekebilir. Bu ödeme miktarında herhangi bir taksit imkanının da bulunmadığını hatırlatmakta fayda var!

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.